קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

אודות

מה באתר

אתר "קיוונים" מביא אל הקורא הישראלי את הדיון הציבורי העולמי. מאמרים נבחרים, קטעי פובליציסטיקה, מכתבים, פולמוס וביקורת, מלוקטים מתוך עיתונים, ביטאונים וספרים, קונבנציונליים ואינטרנטיים, בעיקר מארה"ב ובריטניה – ומוגשים בתרגום לעברית, מתומצתים לנוחות הקורא. האתר הוא מיזם שלא למטרות רווח, של "המרכז הישראלי לקידום חברתי וכלכלי", ומטרתו להקל על הקורא הישראלי את הגישה אל קשת רחבה של דעות והשקפות. האתר נוצר מתוך תחושה שההבחנות בין ימין לשמאל הן אנכרוניסטיות ואינן משקפות נכונה את מגוון הדעות, העמדות והאופציות, בסוגיות המהוות, או ראוי שיהוו, את סדר היום הציבורי, כגון: כלכלה וחברה, גלובליזציה, חינוך, שוק חופשי, העולם במאה ה-21, ועוד. האתר נותן ביטוי למגוון רחב של דעות ורעיונות כדי להעמיק ולהעשיר את הדיון הציבורי, שהוא כוח מעצב ומשפיע בהוויה הישראלית הדינמית.

תגובות קוראים

קוראי האתר מוזמנים להגיב למאמרים המתפרסמים בו. המערכת תפרסם תגובות אשר לדעתה יש בהן עניין לכלל הקוראים: הרחבה והעמקה של הנושא הנדון, הארתו מזוויות נוספות או פולמוס מעשיר. את התגובות אפשר להזין באמצעות הכפתור "הוסף תגובה" הנמצא בסוף כל מאמר.

הרשמה ל-RSS ולניוזלטר

באפשרותך לקבל הודעה על הופעת מאמר חדש בדואר האלקטרוני שלך. לשם כך עליך להירשם באמצעות לחיצה על האייקון הכתום (RSS) בדף הבית. בנוסף, ניתן להירשם לניוזלטר של האתר בעמוד הבית באמצעות כתובת הדואר האלקטרוני. המידע ישמש את "קיוונים" אך ורק לצורך משלוח הודעות על מאמרים חדשים ולא לכל מטרה אחרת. האתר אינו מנהל מאגר מידע, ומתחייב שלא להעביר את כתובות הדוא"ל לגורם אחר.

Facebook

כדי להקל על המעקב אחר תכני האתר, פתחנו דף של אתר "קיוונים" בפייסבוק, שם ניתן להמשיך ולנהל את הדיון בין הקוראים, ולקבל התראות בזמן אמת על מאמרים חדשים.

www.facebook.com/KIVUNIM.MAG

המרכז הישראלי לקידום חברתי וכלכלי

"המרכז הישראלי לקידום חברתי וכלכלי" הוא מלכ"ר שהוקם בשנת 1984. מטרותיו: לעודד צמיחה כלכלית ורווחה.
בדומה למרכזי חשיבה עצמאיים בעולם המערבי המרכז משמש גשר בין המחקר החברתי והכלכלי לבין הדיון הציבורי. המרכז בוחן רעיונות חברתיים וכלכליים ואת השאלה כיצד ניתן ליישמם, בין השאר, בסוגיות של חקיקה חברתית-כלכלית, חינוך, תרבות, בריאות, שוק ההון, יצירת עושר ותפוצתו בחברה. המרכז הוא בלתי מפלגתי ויעדיו הם חינוכיים וארוכי טווח.

אתר "קיוונים", כמו המרכז הישראלי לקידום חברתי וכלכלי, ממומן מתרומות של תומכים – בעיקר מקרב יהודי ארה"ב. תרומות לאתר "קיוונים" יתקבלו בברכה.

לשאלות, תרומות, הערות ובקשות – ניתן לפנות באופן פרטי דרך דף הפייסבוק שלנו.

 

 

 

3 Comments

 1. אדם חכים

  שלום, אני פונה בשם האתר http://www.zavitaheret.com
  אשמח לדון עמכם בשיתוף פעולה, כי נדמה שאנו חולקים חזון מאד דומה. אנא צרו קשר.

 2. Moshe K

  שלום רב,
  מדוע איני מצליח להיכנס לאתר?

 3. Moshe Kץ

  שלום רב,
  אני נכנס לאתר , דרך גוגל (חיפוש) בהקלקת "קיוונים", מגיע לאתר (http://kivunim.org.il/wp/?cat=10) ואיני מצליחלפתוח שום מאמר…
  מחפש גם ריבוי כתום(?) להרשמה לקבלת RSS ואיני מוצא.
  מה אני עושה לא נכון?
  כל טוב
  ושבוע טוב!

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.