קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

ללחוץ על דוושת הגז הטבעי

אסדת נפט בים הצפוני

בנובמבר האחרון השמיע ברק אובמה שתי מלים שהיה צריך להשמיע כבר מזמן בכל דיון על משק האנרגיה, והן "גז טבעי". אובמה דיבר פעמים רבות על הצורך לקדם את השימוש באנרגיה סולרית, באנרגיית הרוח ובאתנול. הוא אפילו דיבר על אנרגיה גרעינית – עמדה יוצאת דופן בקרב דמוקרטים. אבל דווקא על הגז הטבעי הוא כמעט שאינו מדבר.

בארבע השנים האחרונות שופרו הטכנולוגיות שמאפשרות קידוחים במאגרי גז טבעי. התוצאה היא מחיר נמוך יותר לצרכן מכיוון שהפקת הגז הטבעי נמצאת כעת ברמתה הגבוהה ביותר מאז שנות ה-70. המהפכה הזאת בהפקת הגז הטבעי שינתה באופן מהותי את משק האנרגיה האמריקאי.

הערכות אחרונות מדברות על כך שארצות הברית של אמריקה יושבת על מאגרי גז טבעי שווי ערך ליותר מ-350 מיליון חביות נפט – כמות דומה לעתודות הנפט המוכחות של ונצואלה וסעודיה גם יחד. אובמה צריך לקדם בברכה מחירים נמוכים של גז טבעי, במיוחד לנוכח המיתון המתמשך. הירידה במחיר הגז הטבעי חוסכת לציבור הצרכנים בארה"ב 65 מיליארד דולר בשנה, או 180 מיליון דולר מדי יום.

אך למרות היתרונות הברורים והרבים בשימוש בגז הטבעי, התברר בסקר שנעשה באחרונה כי רק 6 אחוזים מהאמריקאים סבורים שיש לממן מחקרים שנועדו להגביר את הפקת הגז הטבעי ואת השימוש בו, לעומת 32 אחוזים שתמכו במימון לתחום האנרגיה הסולארית ועוד 22 אחוזים שהיו בעד הוצאה על אנרגיית הרוח. הדבר ההגיוני ביותר הוא דווקא לקדם שימוש במקורות אנרגיה שהם זולים, נקיים, זמינים ואמינים. אין כל ספק שהגז הטבעי הוא המועמד ההגיוני ביותר.