קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

טרגדיה יוונית

ראש ממשלת יוון יורגוס פפנדריאו

על פי אימרה ידועה של מארק טוויין, ההיסטוריה אולי אינה חוזרת על עצמה, אך לרוב היא מתחרזת. כאילו כדי לאשר את דבריו, התפתחויות פוליטיות וכלכליות ביוון כיום דומות דימיון מפליא לאלה שאירעו בארגנטינה בשלהי 2001. ההתפתחויות ההן הובילו אז לפשיטת רגל כאוטית ולהפסקת קיבוע שער החליפין של הדולר בתחילת 2002, שעד אז נראה כבלתי ניתן לשינוי.

קריאתו הנואשת ראש הממשלה יורגוס פפנדראו למשאל עם מתרחשת על רקע כלכלה יוונית הנתונה בצניחה חופשית. הממשלה נאבקת מצד אחד במשטר הצנע המוכתב על ידי קרן המטבע הבינלאומית ומצד שני בחוסר יכולתה למשול בפועל. הימורו של פפנדראו יוביל קרוב לוודאי לנפילתה של ממשלתו, כמו גם להחמרת צרותיה הכרוניות של יוון במישור הפוליטי והכלכלי. אם נסתמך על הניסיון של ארגנטינה, קריסה פוליטית וכלכלית תביא לכך שיוון לא תוכל להימנע מפשיטת רגל, ועם הזמן גם לא מיציאה מגוש היורו.

במשך יותר משנה הזהיר בנק האירופי המרכזי כי פשיטת רגל יוונית תתפשט לשאר ארצות הפריפריה האירופית, ובעיקר לספרד ולאיטליה. נסיקת שיעור הריבית על איגרות חוב איטלקיות לשיאים חדשים בשנים האחרונות אינה מבשרת טובות לכלכלה האירופית. מדינות בפריפריה יתקשו עוד יותר לצמוח ולהתגבר על בעיות החוב הכרוניות שמהן הן סובלות.

בהתחשב באינטרסים הפוליטיים והכלכליים העצומים המעורבים, יש לצפות למאמץ כביר מצד האליטה הפוליטית האירופית כדי לשמר את הניסוי האירופי המוצלח במיוחד של 60 השנים האחרונות. עם זאת, כשמביאים בחשבון את חוסר רצונה של האוכלוסייה האירופית לבוא לעזרתן של ארצות הפריפריה, קשה לראות כיצד פורטוגל, אירלנד וספרד יינצלו ממסלולה של יוון. נראה שהטוב ביותר שניתן לקוות לו הוא שהיורו ישרוד, אך במתכונת שאינה כוללת את המדינות הבעייתיות בפריפריה האירופית.