קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

מי יטפל בריכוזיות?

באחרונה צפה ועלתה מחדש לסדר היום הציבורי בעיה ישנה – בעיית יוקר המחיה בישראל. היינו עדים ושותפים למחאת הקוטג' ולמחאת האוהלים, להטלת החרם על תנובה ולחרמות צרכניים אחרים. כל אחת מהמחאות התמקדה בחלק אחר של הבעיה הכללית, בעיית הריכוזיות, הגורמת לחוסר תחרותיות, למחירים מופקעים ולכך שמשפחות רבות פשוט אינן מצליחות לגמור את החודש.

כל אחד ואחת מאתנו נתקל בבעיה כמעט בכל תחום: אחד מתעצבן מהמחירים המופקעים של מוצרי הצריכה ברשתות המזון, שני – ממחירי שירותי הסלולר, והשלישי – מעמלות הבנקים. ועוד היד נטויה.

במשך השנים נהפכה הריכוזיות לחמורה יותר ויותר, אך רוב האנשים לא עשו דבר מלבד לקטר על הסימפטומים שלה, מבלי לשים לב או להתייחס לסיבה. ואולם, בזמן האחרון, כתוצאה משלל המחאות החברתיות, נוצרה הזדמנות נדירה למדי לשנות את המצב ולשים סוף לבעיית הריכוזיות. כדי לא לפספס את ההזדמנות הזאת, יש צורך בטיפול יעיל, מהיר ונרחב. אך מי יטפל בבעיה? הממשלה? הוועדה? או אולי הציבור?

מכל עבר נשמעים רעיונות שונים אשר לשאלה מי צריך לטפל וכיצד, כשלמעשה הגורם שצריך לטפל בבעיה הוא זה שיצר אותה – הממשלה. על הממשלה לפעול לפתרון הבעיה, בראש ובראשונה על ידי הפסקת מתן הטבות שונות, כגון הרשות לפעול כמונופול והזרמת כספים לטייקונים. צעד נוסף הוא חיזוק הוועדה שהוקמה ועידודה לטפל בנחישות רבה יותר בריכוזיות, בדומה ליעילות של ועדת בכר שהצליחה להביא לרפורמה משמעותית בשוק ההון.

תפקידנו כציבור לעודד את הממשלה ואת הוועדה לטיפול בריכוזיות לעשות את השינויים הנחוצים. בשל כך הוקמה יוזמה חברתית, "היוזמה לפירוק הריכוזיות", שבה נוטלים חלק אזרחים רבים, בעלי גישות קפיטליסטיות וסוציאליסטיות, ימנים ושמאלנים, המשתפים פעולה למען מטרה אחת: להביא לפירוק הריכוזיות במשק הישראלי.

אם אנחנו, נפגעי הריכוזיות – מבוגרים וצעירים, סטודנטים, שכירים ועצמאים – לא נתעורר ונפעל כדי לעודד את הממשלה לנקוט צעדים משמעותיים ולהביא לפתרון אמיתי ומשמעותי של הבעיה, איש לא יעשה זאת בשבילנו. כעת נוצרה הזדמנות עבורנו להשפיע ולהוביל שינוי ושיפור בחיינו.

כדי שכך אכן יקרה, עלינו להוציא את הבעיה המציקה מתחום הקיטורים ולהתחיל לפעול לפתרונה. רק כאשר נצא מהאדישות ומתחושת ה"אני רק בורג קטן, כמה אני כבר יכול להשפיע", נוכל לנצל כראוי את ההזדמנות לשנות. כדי שההזדמנות לא תתמסמס ותיעלם לה, כמו שקורה למחאות רבות, רצוי שזה יקרה עכשיו.

1 Comment

  1. ניר

    בדיוק בגלל זה החלטתי לעשות משהו, אז הקמתי את אתר "המפקיד" http://www.hamafkid.com שבו אנשים יכולים להשאיל ולהשכיר ציוד אחד לשני, וכך במקום כלכלה שנשלטת על ידי מספר משפחות נהיה כלכלה יותר שכונתית, עזרו לי והוסיפו ציוד למאות הפריטים שכבר יש שם.

Comments are closed.