קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

מיסוי העשירים: כן או לא?

וורן באפט

בעיתון "ניו יורק טיימס" פירסם המיליארדר וורן באפט מאמר בשם "הפסיקו לפנק את העשירים ביותר", ובו קרא לרשויות המסים בארצות הברית לגבות ממנו יותר מסים. לדבריו, בעוד שהעניים ואנשי מעמד הביניים נלחמים באפגניסטאן ונאבקים כדי לגמור את החודש, העשירים המופלגים ממשיכים לקבל הטבות מס יוצאות דופן. "כמה מאתנו", כותב באפט, "מנהלי השקעות שמרוויחים מיליארדים של דולרים, משלמים רק 15 אחוזים מס הכנסה. ההטבות האלה מורעפות עלינו על ידי חברי הקונגרס בוושינגטון שמרגישים צורך להגן עלינו, כאילו היינו זן נדיר או קרוב להכחדה. כמה טוב שיש חברים במקומות הנכונים.

"בשנה שעברה היה חשבון המס הפדרלי שלי כ-7 מיליון דולר", כותב באפט. "זה אולי נשמע כמו הרבה כסף, אבל מדובר בכ-17 אחוזים מההכנסה, ומדובר בשיעור נמוך מאשר כל אחד מעשרים העובדים האחרים במשרדי. נטל המס שלהם נע בין 33 ל-41 אחוזים. כשמרוויחים כסף מכסף, כפי שעושים חלק מחברי המגה-עשירים, שיעור המיסוי עשוי להיות נמוך עוד יותר משלי. אבל כשמרוויחים כסף מעבודה, שיעור המס יהיה גבוה משלי.

"בשנות ה-80 וה-90 היה שיעור המס לעשירים גבוה בהרבה. לפי הטיעון הנשמע בדרך כלל, הייתי אמור להימנע מהשקעה בגלל שיעור המס הגבוה על רווחי הון. אלא שלא נמנעתי מהשקעה, וכך עשו גם אחרים. עבדתי עם משקיעים יותר מ-60 שנה, ועוד לא פגשתי מישהו שיימנע מהשקעה טובה בגלל שיעור המס, אפילו כשזה היה כמעט 40% בשנת 1976. אנשים משקיעים כדי להרוויח, ומיסוי מעולם לא מנע מהם זאת. ומי שחושב שמיסוי גבוה פוגע ביצירת מקומות עבודה – כדאי לזכור שבין 1980 ל-2000 נוצרו באמריקה כמעט 40 מיליון מקומות עבודה. מאז כידוע ירדו שיעורי המס, אך ירד גם מספר מקומות העבודה החדשים שנוצרו.

"מאז 1992 מפרסם מינהל ההכנסות האמריקאי מידע על המסים שמשלמים 400 בעלי ההכנסה הגבוהה ביותר בארצות הברית. ב-1992, ל-400 העשירים ביותר היתה הכנסה מצרפית של כ-17 מיליארד דולר, ושיעור המס היה כ-29%. ב-2008, ההכנסה המצרפית קפצה ל-91 מיליארד דולר, אך שיעור המס ירד לכ-22%.

"אני מכיר היטב רבים מעשירי אמריקה, ובאופן כללי מדובר באנשים ראויים. הם אוהבים את ארצם ומעריכים מאוד את האפשרויות שזו העניקה להם. רבים מהם מעבירים סכומים נכבדים לפילנתרופיה, ולא יתנגדו להעביר סכומים גדולים יותר לרשויות באמצעות מסים, במיוחד כאשר עמיתיהם בני המעמדות האחרים סובלים קשות כל כך".

הארווי גולוב

לא חלפו כמה ימים, ובעיתון "וול סטריט ג'ורנל" השיב לבאפט היו"ר והמנכ"ל לשעבר של חברת אמריקן אקספרס, הארווי גולוב. "במהלך השנים", כתב גולוב, "שילמתי חלק נכבד מהכנסותי לרשויות שונות – רשויות פדרליות, רשויות מדינתיות ורשויות מקומיות. אני מתנגד באופן נחרץ לעובדה שנשיא ארצות הברית ברק אובמה החליט שאני לא זקוק לכסף שלי, או שעלי להשאיר פחות כסף לילדיי ולנכדיי ולתת לו לבזבז את כספי בצורה שהוא מוצא לנכון. אני מתנגד גם באופן נחרץ לדבריו של וורן באפט ואחרים, שלדבריהם 'פונקתי' משום שלא שילמתי יותר מסים.

"מהכנסתי בשנה האחרונה אני עומד לשלם כ-80%-90% למיסוי פדרלי, מיסוי של המדינה שבה אני חי, ביטוח לאומי וביטוח בריאות. האם זה לא מספיק? בעיקר מטרידים אותי שני עניינים: הצורה הלא-הוגנת שבה נגבים המסים בארצות הברית, וההפרה הבוטה של האמנה החברתית ביני לבין ממשלתי, שקובעת כי כספי המסים יושקעו בצורה יעילה ואפקטיבית למטרות שישרתו את טובת הכלל. ולפני שאתם קוראים לי חמדן, תבדקו שהממשלה אכן פועלת כיאות בשני התחומים האלה.

"250 אלף האנשים שמרוויחים יותר ממיליון דולר משלמים כ-20% ממס ההכנסה כיום, אך כמחצית מהנישומים אינם משלמים כלל מס הכנסה. ברור שהם מרוויחים פחות ולכן עליהם גם לשלם פחות. אבל עליהם לשלם משהו, ולהשתתף בצורה שבה הממשלה מוציאה את הכסף. בנוסף, מערכת המיסוי המורכבת מעניקה הטבות לקבוצות אינטרסים ולתעשיות שונות שהפוליטיקאים חפצים ביקרם. ניכויי מס למשכנתאות תומכות בשוק הנדל"ן על חשבון שוכרי הדירות למשל.

"בנוסף לכך, הממשלה מחויבת להוציא את כספינו על תוכניות שהוכיחו את עצמן, אך היא נכשלת במשימה בסיסית זאת. האם אנו באמת רוצים להוציא כסף על לוחות סולאריים, טחנות רוח ורכבים חשמליים כאשר יש לנו מאגרי אנרגיה רבים בארצות הברית? האם אנו באמת רוצים לתת סובסידיות לחקלאים? מדוע אנו מבזבזים מיליארדים על רכבות שבהן אף אחד לא נוסע? מדוע אנו מחזיקים סוכנויות דואר במקומות שבהם אף אחד לא גר?

"הנה המסר שלי: לפני שאתם 'מבקשים' ממני ומאחרים עוד כסף ממסים, תגבו את הכסף שאתם כבר גובים בצורה הוגנת יותר ותוציאו אותו בצורה מושכלת יותר".