קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

העידן שאחרי צ'אווס

האח אדאן צ'אווס

לאט לאט מטפטף נשיא ונצואלה, הוגו צ'אווס, מידע על מחלתו הקשה. לאחר שהודה כי לקה בסרטן, הודיע צ'אווס רק באחרונה כי בחודשים הקרובים ייאלץ לעבור טיפולים ממושכים, ככל הנראה כימותרפיה או הקרנות. עדיין לא ברור אמנם באיזה סוג סרטן מדובר ומהי הפרוגנוזה, אך ניתן להניח במידה רבה של ביטחון כי מצבו הרפואי של נשיא ונצואלה לא יאפשר לו למלא את תפקידו כבעבר. 

הדרך נפתחה אם כך לשאלת יורשו של צ'אווס. סגן הנשיא אליאס חאווה, איש אמונם של צ'אווס ושל שליט קובה פידל קסטרו, הוא מספר שתיים בהנהגת המדינה, אך מדובר בפקיד אפרורי שאינו נראה מתאים לתפקיד הנהגה. גם שר החוץ ניקולאס מאדורו סובל מאותה בעיה. שר ההגנה, הנרי רנחל סילבה, וראש המודיעין הצבאי, הוגו קרוואחל, מקורבים מאוד לצ'אווס ונחשבים למעריצים מושבעים שלו, אך לשניהם יש בעיה עם משרד האוצר האמריקאי בגין סיוע לסחר בסמים בשטחה של ונצואלה. קשה להאמין שמי מהם יוכל לתפוס את השלטון.

האדם היחיד שנראה כבעל סיכויים ממשיים להחליף את הוגו צ'אווס בשלטון ולזכות באמונה של ההנהגה הנוכחית הוא אחיו הבכור אדאן, שמבוגר ממנו רק ב-15 חודשים. אדאן הוא פעיל שמאל רדיקלי ותיק: בתחילת שנות ה-80 הוא היה מעורב בכוונה לבצע הפיכה נגד ממשלת ונצואלה. הוא נחשב למרקסיסט אדוק ולתומך נאמן של קסטרו, ושימש בעבר שר החינוך והשגריר לקובה. כיום הוא מושל מדינת המחוז ברינאס.

לפי מסמכים סודיים שפורסמו בוויקליקס, הוגו צ'אווס סומך באמת רק על פידל קסטרו ועל אחיו אדאן. בזמן היעלמותו המסתורית של הוגו בקובה (לצורך ניתוח), היה אדאן האיש המעודכן ביותר במצבו של הנשיא ולא אף אחד אחר בהנהגת המדינה. וכאשר חזר צ'אווס מהניתוח בקובה להופיע בבירה קרקאס לעיני ההמונים, היה זה רק אחיו אדאן שהצטרף אליו למרפסת ארמון הנשיאות.

לתומכים באדאן יצטרפו גם השחקנים הבינלאומיים שנהנו כל כך מנשיאותו של צ'אווס בוונצואלה, כמו קובה, רוסיה, סין, איראן וחיזבאללה. המשמעויות לעתיד עדיין אינן ברורות, אך הדרך של אדאן אל השלטון נראית לעת עתה סלולה.