קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

חוסר היגיון בלוב

מועמר קדאפי (תצלום: הצי האמריקאי)

נשיא ארצות הברית, ברק אומבה, סבור משום מה שניתן לצאת במתקפה צבאית נגד מועמר קדאפי, ובו בזמן להבטיח לא להרוג אותו ולא להציב כוחות צבא אמריקאיים בלוב. זו האשליה הליברלית הישנה שלפיה ניתן להשתמש בכוח מדוד ובמשורה – לא רק במבצעים צבאיים שמנוהלים על ידי פקידים בוושינגטון, אלא גם בעימותים ברחבי ארצות הברית בין המשטרה לבין המון מוסת, כשהמשטרה פועלת עם יד אחת קשורה מאחורי הגב וההמון חופשי לעשות ככל העולה על רוחו.

כל זה נכון בעיקר כשמדובר במי שאחראי כמו קדאפי לאינספור פעולות טרור. תקיפה של קדאפי מבלי להפיל את משטרו תביא לעוד יותר טרור נגד ארצות הברית ובעלות בריתה. כך גם הניסיון להחליף אותו במורדים שבעצמם אחראים לפעולות טרור.

יותר מדי פעמים בעבר, עוד מימיו של וודרו וילסון בתחילת המאה ה-20, פעלה ארצות הברית על סמך ההנחה שממשלה גרועה תשתפר באמצעות הקסם שנקרא "שינוי". וילסון, שהכניס את ארצות הברית למלחמת העולם הראשונה, אמר כי המטרה היא להפוך את העולם ל"מקום בטוח יותר לדמוקרטיה". מה שקרה במציאות הוא שמלכים אוטוקרטיים בגרמניה ובאוסטריה למשל הוחלפו בדיקטטורים טוטליטריים דוגמת היטלר, שלידם נראו קודמיהם כשיא הקידמה.

ההסבר המחמיא ביותר למדיניותו הלא-עקבית של ברק אובמה בעניין לוב הוא שהנשיא סובל מאותה בעיה שסובל השמאל בדרך כלל כאשר מדובר בשימוש בכוח. הסבר מחמיא פחות, אך סביר יותר, הוא שאובמה נוהג במלחמה בלוב כשם שהוא נוהג בכל שאר העניינים – ככלי לקידום האינטרסים הפוליטיים שלו.