קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

הודו: מה נפילה היתה זו

ר"מ הודו, מנמוהן סינג

בתגובה לסדרה ארוכה של פרשיות שחיתות שאירעו בחודשים האחרונים בהודו, ניסה ראש הממשלה מנמוהן סינג לשכך את כעסו של הציבור במסיבת עיתונאים טלוויזיונית ב-16 בפברואר 2011. המתחולל בהודו הוא דוגמה נוספת לשחיתות שהמשטר הסוציאליסטי מייצר ומשמר, שכן כאשר כוח כלכלי עצום נמצא בידי פוליטיקאים ובירוקרטים, עשירי הארץ יוצרים עימם קשר כדי לקבל מהם הטבות. במהרה נוצרת התופעה המושחתת של קשרי הון-שלטון.

ואולם, ניסיונו של ראש ממשלת הודו לא עלה יפה, כפי שמראה מכתבו הפומבי של ב' ראמאן, פקיד בכיר לשעבר ואחד מעובדי המדינה המוערכים בתולדות הודו. כיום עומד ראמאן בראש מכון המחקר המכובד "המכון למחקרים נושאיים". הנה תקציר מהמכתב:

ראש ממשלת הודו היקר,
אזרחי הודו שבחרו במפלגתך לשלטון, ראויים לקבל הסברים ממך בנוגע לפרשיות השחיתות ששטפו את הודו, ובאשר לצעדים שאתה מתכוון לנקוט כדי לעצור את הריקבון שפשט בכל עבר ובכדי לשקם את תדמיתה המידרדרת של הודו.
הדיווחים על פרשיות אלה – בין אם הם נכונים במלואם או רק בחלקם – הראו לעיני כל את חוסר היכולת של ממשלתך, את מידת הפיקוח הקלושה שקיימת במשרדי הממשלה כיום, ואת חוסר הרגישות של חברי קבינט רבים אשר לרגשות הציבור.
שחיתות אינה תופעה חדשה כמובן, אך היא הגיעה מאז עלייתך לשלטון למימדים מטרידים ביותר. מה שכן חדש הוא חוסר היכולת, חוסר הכישורים וחוסר הפיקוח שהתפשטו מאז עלייתך לשלטון – שכמותם לא ראינו אצל שום ראש ממשלה של הודו מאז עצמאותה ב-1947.
ניסית לתלות את כישלונותיך בעובדה שאתה מחויב לנהל קואליציה. אינך ראש הממשלה הראשון שנאלץ לנהל את המדינה מתוך שיקולים קואליציוניים. אלא שקודמיך עמדו בראש ממשלות שתיפקדו כצוות ושלא משכו כל הזמן לכיוונים שונים את עגלת השלטון. איני מצליח להיזכר ולו במקרה אחד בעבר שבו שר בממשלה הפר בעקביות את הוראותיו של ראש הממשלה, מבלי אפילו לחשוש שלמעשיו יהיו תוצאות.
כל ראשי הממשלה הקודמים, שעמדו בראש קואליציות, הבהירו לשותפיהם הפוליטיים מי הבוס ובידי מי נתונות ההחלטות החשובות. הם לא הסכימו לסבול מצב של הפרת הוראות ומעולם לא נתנו לשותפיהם הפוליטיים להכתיב להם את התנאים.
זו הפעם הראשונה שאנו רואים ראש ממשלה שמנסה לזכות ברחמי הציבור על ידי הצגתו כמנהיג חסר אונים, שאין ביכולתו לעשות דבר מלבד לרצות את שותפיו הקואליציוניים – במקום שינסה לזכות באמון הציבור על ידי הצגתו כמנהיג חזק שלא יסכים לסבול הפרעות מצד בעלי בריתו הפוליטיים.
איכזבת אותנו מאוד, אדוני ראש הממשלה, איכזבת אותנו מאוד.
על החתום: ב' ראמאן