המיתוס של אבטלה טכנולוגית

 

http://reason.com/archives/2017/07/11/the-myth-of-technological-unem

פורסם על ידי דידרה מקלוסקי, 11.07.2017

 

כולנו יודעים ששינויים טכנולוגיים הם הסיבה שעבודות בסקטור היצור מתמעטות.  ואנחנו יודעים שמקומות עבודה במכרות פחם אובד…

למאמר המלא

מדוע למדינות עולם ראשון יש ערי עולם שלישי?

https://fee.org/articles/why-first-world-countries-have-third-world-cities

פורסם על ידי ניקולאס אומאשב ב-FEE, 27.07.2017

 

בזמן שעקפתי את החורים במדרכה, התעלמתי מקולות הירי, וחלפתי על פני הקבצנים לאורך רחובות ניו אורלינס, לא יכולתי שלא …

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו של ארנולד קלינג "התמחות ומסחר: הקדמה חדשה לכלכלה":
"רווחים הם מדד המשקף קיימות של תבניות התמחות. כשעסק נוקט בתבנית התמחות מסויימת מרוויח, סימן שהערך של התוצרת שלו גדול מהעלות של תשומותיו – במילים אחרות העסק תורם לרווחת הצרכנים."
תובנה זו …

למאמר המלא

מדוע למדינות עולם ראשון יש ערי עולם שלישי?

Homeless woman is searching for food in garbage dumpster. Woman in poverty is searching something in container.

https://fee.org/articles/why-first-world-countries-have-third-world-cities

פורסם על ידי ניקולאס אומאשב ב-FEE, 27.07.2017

 

בזמן שעקפתי את החורים במדרכה, התעלמתי מקולות הירי, וחלפתי על פני הקבצנים לאורך רחובות ניו אורלינס, לא יכולתי שלא להיזכר במסעותי בפנום פן, קמבודיה.  שתי הערים סובלות מעוני המוני ותשתיות מתפוררות, אך שונות במאפיין אחד עיקרי: פנום פן נמצאת במדינה מתפתחת, וניו אורלינס במדינה מפותחת.

יש הרבה "ערי עולם שלישי" בארצות הברית – למשל דטרויט, בולטימור, וניו אורלינס.  ולכולן יש דבר אחד במשותף: היעדר שווקים חופשיים ופתוחים.

ישנו קונצנזוס רחב בקרב כלכלנים לגבי העובדה שחופש כלכלי קובע במידה רבה את עושרן ורווחתן של מדינות – וערי מטרופולין אינן יוצאות מהכלל.  הכלכלן דין סטנסל השווה בין ערים אמריקאיות ומצא קורלציה בין מידת החופש הכלכלי למצבן הכלכלי.

בולטימור ודטרויט נמצאות בחמישית המטרופולינים עם שיעורי המס הגבוהים ביותר. ולגבי ניו אורלינס – לואיזיאנה נמצאת במקום השלישי בין המדינות עם שיעורי מס הקניה (כמו מע"מ) הגבוהים ביותר, יחד עם רמות גבוהות של הוצאות גרעוניות.  שלושת הערים הללו גם סובלות מריבוי חוקי רישוי עסקים.

ואם רגולציות ומיסים לא מספיקים, מגבלות על שוק התעסוקה הותירו את מחפשי העבודה בדטרויט ובבולטימור חסרי אונים.  לשתי הערים שיעורי התאגדות גבוהים מהממוצע הארצי (10.7%) ושכר מינימום גבוה משכר המינימום הפדרלי ($7.25). לא מפתיע שלשתיהן שיעורי אבטלה גבוהים של 8.1% ו-6.1%.

כשמסתכלים על אלימות חמושה, התמונה חמורה אף יותר.  לכל 100,000 איש, שיעור הרצח בנשק חם של דטרויט, 35.9, דומה לשל אל סלבדור (39.9). בולטימור (29.7) דומה לגואטמלה (34.8), ואם ניו אורלינס הייתה מדינה היה לה את שיעור הרצח השני בעולם (62.1) – אחרי הונדורס (68.3) והרבה מעל ונצואלה (39.9).  אגב, לשלושת הערים הללו יש את חקיקת הנשק הקשוחה בארצות הברית.

זה לא מפתיע שבולטימור, דטרויט, וניו אורלינס סובלות מאחוזי עוני גבוהים – 28.2%, 48.1%, ו-29%.

הפתרון פשוט: להוריד את שיעורי המס הגבוהים ולבטל את חקיקת התעסוקה המגבילה.  אל לנו לתת לממשלה להמשיך להשאיר את ערי העולם השלישי הללו מאחור.