מדוע למדינות עולם ראשון יש ערי עולם שלישי?

https://fee.org/articles/why-first-world-countries-have-third-world-cities

פורסם על ידי ניקולאס אומאשב ב-FEE, 27.07.2017

 

בזמן שעקפתי את החורים במדרכה, התעלמתי מקולות הירי, וחלפתי על פני הקבצנים לאורך רחובות ניו אורלינס, לא יכולתי שלא …

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו של ארנולד קלינג "התמחות ומסחר: הקדמה חדשה לכלכלה":
"רווחים הם מדד המשקף קיימות של תבניות התמחות. כשעסק נוקט בתבנית התמחות מסויימת מרוויח, סימן שהערך של התוצרת שלו גדול מהעלות של תשומותיו – במילים אחרות העסק תורם לרווחת הצרכנים."
תובנה זו …

למאמר המלא

הטוטליטאריות של הסביבתנים

פורסם על ידי מאריאן טאפי, http://capx.co/the-totalitarianism-of-the-environmentalists, 23.07.2017

 

לפני כשנה הרציתי על קידמה אנושית לקהל של סטודנטים בקנדה. סקרתי את מגוון האינדיקטורים הרגיל – עליה בתוחלת חיים, בידיעת קרוא וכתוב, ובהכנסה ל…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של חתן פרס נובל, ג'יימס ביוקנן, "חברה ודמוקרטיה":
"כל מודל ריאליסטי של התהליך הפוליטי…שלטון הרוב הופך לאמצעי המקדם את האינטרסים של הקבוצה שמרכיבה את הקואליציה, על חשבון אלה שנמצאים מחוץ לה".

למאמר המלא

אנחנו לא מקימים פסלים של היטלר. אז למה אנגלס?

Businesswoman is pessimistic about her future in corporate business, holding printed sad smiley emoticon over her face

 

http://www.ibtimes.co.uk/we-wouldnt-celebrate-statue-hitler-so-why-engels-1630665

פורסם ע"י דניאל האנן, 17.07.2017

 

אתמול הוסר הלוט מפסל חדש של אדולף היטלר במנצ'סטר.  אמנים מקומיים נכחו בטקס, כמה מהם עונדים סמלים נאצים.  "כמובן שאנחנו לא מסכימים עם כל מה שקרה ברייך השלישי", אמרו כמה מהמארגנים, "אבל אדולף היה פטרון גדול של ארכיטקטורה. הוא כל כך אהב את מלון מידלנד במנצ'סטר שהוא הורה לחיל האוויר הגרמני לא להפציץ אותו".

בסדר, שיקרתי לכם.  זה לא אדולף היטלר שעומד חקוק באבן במנצ'סטר. זה פרידריך אנגלס, שותפו של קרל מרקס לכתיבת המניפסט הקומוניסטי.  אנגלס התגורר במנצ'סטר, בעיר בו לאביו היה מפעל, החל מ-1842.  אחד מהפרדוקסים של הקומוניזם הוא שאנגלס השתמש ברווחים של המפעל כדי לתמוך כספית במרקס – קבצן ידוע לשמצה שמעולם לא עבד כראוי למחיתו, ושכף רגלו מעולם לא דרכה במפעל שפרנס אותו.

אה, זה לא אותו דבר – וודאי תאמרו.  היטלר היה פושע ורוצח, בעוד שאנגלס היה תיאורטיקן פוליטי.  אולי הוא טעה אבל אי אפשר להציב אותו באותה קטגוריה מוסרית של הדיקטטור הנאצי.

גם היטלר וגם אנגלס לא רצחו אף אחד במו ידיהם.  לעומת זאת, שניהם גרמו למותם של מיליונים.  למעשה, אם להשתמש בספירה המורבידית של חיים שאבדו, הקומוניזם היא האידיאולוגיה ההרסנית ביותר בהיסטוריה.  הנאציזם הרג 17 מיליון אנשים; הקומוניזם 100 מיליון.

המוח האנושי לא מסוגל לעבד מספרים כאלה.  אפשר לנסות לדמיין קורבנות אינדיבידואלים – מעונים במרתפים, ירויים בבורות באדמה, עובדים עד מוות בגולאגים, מורעבים בכוונה תחילה כמדיניות, כדי לאכוף קולקטיביזציה.  אנחנו לא יכולים לתפוס את קנה המידה – אבל חשוב לחזור על המספר. מאה מיליון הרוגים.  ומישהו חשב שזה רעיון טוב לעשות פסל של האיש שהתחיל את כל העסק.

בשלב הזה, מוסר כפול מוזר נכנס לתמונה. הנאצים יישמו את הדוקטרינה שלהם. הם דרדרו את אירופה למלחמה, בזזו ושועבדו אוכלוסיות שלמות, ולבסוף ביצעו רצח עם מכוון.  כולנו מסכימים שהם היו רעים.  אבל המרקסיזם איכשהו נשפט כתיאוריה אקדמית שאינה קשורה לתוצאות שלה בעולם האמיתי. הנאציזם הוביל לכך שבני אדם סווגו לקטגוריות ונרצחו בהמוניהם, וכולם רואים שזה לא בסדר.  אבל העובדה שהקומוניזם הוביל לתוצאות דומות נשפטת כליקוי משום מה.

למעשה, כל שלטון מרקסיסטי הפך לרצחני. עשרות מיליונים מתו בברית המועצות ובסין. מרתפי עינויים, מחנות עבודה, וכיתות יורים נמצאו בכל אחת מהמדינות הקומוניסטיות, מקובה ועד וייטנאם. מאלבניה עד צפון קוריאה.

כל המשטרים הללו פשוט יישמו את האידיאולוגיה הבסיסית שלהם.  מרקס ואנגלס טענו שהמטרה מקדשת את האמצעים, ושבני אדם אינם אינדיבידואלים בעלי לב ונפש אלא מכונות, או יותר נכון – ברגים במכונה ענקית המורכבת ממעמדות חברתיים.  אם צריך להשמיד מישהו בשם הקידמה, זה מה שצריך.  אי אפשר לעשות חביתה בלי לשבור ביצים.

לא שהחביתה הגיעה בסוף. עד 1990, הביצים השבורות היו בכל מקום אבל אפס משטרים מרקסיסטים מוצלחים.  אף לא אחד.