קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

צמיחה גלובלית ארוכת-טווח ולקחים לגבי אי-שוויון וצמצום עוני

 

https://danieljmitchell.wordpress.com/2017/05/20/long-run-global-growth-and-lessons-about-inequality-and-poverty-reduction/

פורסם על ידי דן מיטצ'ל ב-20.05.2017

 

לאורך כמעט כל ההיסטוריה האנושית, המצב הנורמלי עבור 99% מהאוכלוסיה היה עוני ומחסור.

ואז, לפני כמה מאות שנה, משהו מדהים התרחש – התפרצות אדירה של שפע.  בשנים האחרונות, שיתפתי באתר שלי שני סרטונים שמסבירים את התופעה המדהימה הזו, הקשורה לשווקים חופשיים, שלטון החוק, וזכויות קניין:

1800

הנה כמה תרשימים שהכין פרופסור מקס רוזר מאוקספורד.  כפי שניתן לראות למעלה, בעבר כמעט כולם היו עניים. אך כפי שניתן לראות למטה, ישנו אחוז הולך וגדל של אוכלוסית העולם שנמצא במעמד הביניים או למעלה ממנו.

אפשר להסיק שלושה לקחים עיקריים מהנתונים הללו.

המסקנה הראשונה היא שהעולם הולך ומתעשר.  מאות מיליוני אנשים יצאו מעוני קיצוני. אלה חדשות נפלאות.

המסקנה השניה, כפי שניתן לראות באזור האדום, היא שאפילו מידה צנועה של רפורמה בהודו ובסין גרמה לשיפור משמעותי.

אבל היום אני רוצה להתמקד במסקנה השלישית, שהיא – מדיניות מעודדת צמיחה היא הדרך הטובה ביותר לעזור לעניים, ולא מדיניות של חלוקה מחדש אשר נובעת מקיבעון מחשבתי על אי-שוויון.

שימו לב איך ב-1975 אי-השוויון היה גבוה, במיוחד בהשוואה ל-1800.  אנשי שמאל אשר מאמינים בטעות שכלכלה היא עוגה בגודל קבוע, יסיקו שאירופה והאמריקות הפכו לעשירות יחסית מכיוון שאסיה ואפריקה נותרו עניות יחסית.

במציאות היא שהכלכלות של העולם המערבי גדלו מכיוון שהן מצאו את המתכון לצמיחה ולשפע.  כפי שאפשר לראות מהגרף של שנת 2015, שאר העולם סוף סוף נע בכיוון הזה גם הוא.

מה היה קורה אם חברינו מהשמאל היו שולטים במדיניות הגלובלית ב-1975 והיו מעלים מיסים כדי לחלק את ההכנסה מחדש מהאומות העשירות אל האומות העניות? במילים אחרות – מה היה קורה אם הם היו מחילים את המדיניות שהם מנסים להחיל במדינות שונות על כלל העולם?

אם זה היה קורה, הכלכלה העולמית הייתה מתפקדת ברמה נמוכה יותר. כפי שהכלכלן תומאס סואל הסביר, מדיניות כזו מענישה התנהגות יצרנית ומסבסדת התנהגות לא יצרנית.

למרבה המזל, העולם נמנע מתוצאה כזו ואנו נהנים מירידה באי-השוויון שנגרמה ממדיניות שמעודדת צמיחה בעיקר במדינות המתפתחות, כך שהן מדביקות בהדרגה את המדינות המפותחות.