קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו של ההיסטוריון הכלכלי סטנלי לברגוט "האמריקאים: תיעוד הסטורי":

"כבר ב-1864 (ז"א עוד לפני שהסתיימה מלחמת האזרחים – ע.ג), בעלי מטעים ממדינות אחרות חיפשו עובדים בג'ורג'יה.  גנרל דייויס טילסון (ראש אגף העבדים המשוחררים בג'ורג'יה) הבחין שבעלי מטעים בג'ורג'יה הציעו לעובדים רק 2 דולר לחודש, אבל בעלי מטעים מאלבמה, מיסיסיפי, וארקנסו היו מוכנים לשלם 15 דולר.  לכל אורך "תקופת השיקום", עבדים משוחררים עברו לאותם אזורים שהציעו שכר גבוה. ב-1867 בעלי מטעים במיסיסיפי שילמו 50% יותר מבדרום קרולינה ו-27% יותר מאלבמה… בין 4000 ל-5000 עובדים שחורים עזבו את דרום קרולינה למדינות אחרות. בין 1870 ל-1880 כ-20,000 עבדים משוחררים עברו למיסיסיפי, ומספרים דומים היגרו לטקסס ולארקנסו.  אלבמה איבדה יותר מ-35,000 עובדים."

 

במילים אחרות, אותם בעלי מטעים גזענים ומחזיקי עבדים נאלצו, אחרי סיום העבדות, לשלם סכומים גבוהים ביותר לאותם עבדים-לשעבר כדי שיבואו לעבוד עבורם, או להסתכן בפשיטת רגל.

זהו כוחה המשווה (equalizing) של תחרות כלכלית – שבה גם דרומיים גזענים שמים את תועלתם הכלכלית מעל דעותיהם הקדומות האי-רציונליות, וכתוצאה מעלה דרמטית את רווחתם של עבדים לשעבר.  לכסף אין ריח ואין צבע.

בשלב מאוחר יותר, דרומיים גזענים ו\או מחפשי-רנטה (rent-seekers) פנו אל הממשלה כדי להעביר חוקי ג'ים קרואו.  מכיוון שכוחות השוק החופשי חתרו תחת העדפותיהם הגזעניות ופגעו ברווחיהם ובמשכורתם.