קצר ולעניין

מתוך מאמרו של מיייק מונגר "Egalitarianism, Properly Conceived: We ALL are ‘Rawlsekians Now!":

"במערכת שוק, רווחים יכולים להיווצר כתוצאה מתיעול משאבים לייצור דברים שצרכנים רוצים וצריכים.  רווחים גדולים הם סימן שלפני הפעילות היזמית החלה הייתה הקצאה …

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו של פרנק מאצ'ובק "Perfect Competition and the Transformation of Economics":

"עד שנות העשרים, הקריטריון בו השתמשו כלכלנים כדי להעריך האם ענף או משק הוא תחרותי היה קלות הכניסה.  ההסתכלות הקלאסית על תחרות הדגישה פעילות יזמית, ולא תנאים היפות…

למאמר המלא

המורשת האמיתית של הסוציאליזם: שחיתות מוסרית

https://capx.co/socialisms-true-legacy-is-immorality/

פורסם על ידי מאריאן טאפי ב-03.05.2017

 

"נכון, הקפיטליזם יותר שפע ורווחה מהסוציאליזם, אבל האם הוא יותר מוסרי?"

כדי לעשות כסף, "קפיטליסטים" צריכים לספק שירותים או מוצרים שאנשים אחר…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרם של פרד פולדוואריב ודן קליין "זמן מחצית החיים של נימוקי מדיניות":
טכנולוגיה מגדילה את המורכבות של החברה יותר ממה שהיא מגדילה את יכולות המידע של המתכנן המרכזי.  פרידריך האייק, כמו אדם סמית, הפיק מכך לקח לקובעי מדיניות: חוץ ממקרים שיש בהם נזק…

למאמר המלא

"אם הכל היה עובד כמתוכנן"

Depositphotos_73240285_l-2015-CROP

https://fee.org/articles/if-all-had-gone-according-to-plan/

פורסם ב-FEE.org, 29.11.2016, ע"י ג'פרי טאקר

 

דיווחים מהמשבר בחמור בוונצואלה תמיד תולים את הסיבות ב"בצורת", "שחיתות", "חזירות של בעלי עסקים" – אף פעם לא במדיניות הממשל.  ג'פרי טאקר מ-FEE כתב על תופעה מוזרה זו לא מזמן:

לפעמים נראה שאנשים שתומכים בתכנון ריכוזי של המשק עוסקים במעין פרודיה עצמית.  למשל, מאמר מערכת בניו יורק טיימס, שהעביר ביקורת על החלטה של בית המשפט שלא לאשר את התקנות החדשות של אובמה העוסקות בחוקי שעות נוספות, טען: " אם הכל היה עובד כמתוכנן, עד 4.2 מיליון עובדים היו מתחילים להרוויח פי אחת וחצי עבור שעות נוספות…החלטת בית המשפט היא ניצחון לחוסר צדק ואי-שוויון".

עורכי הניו יורק טיימס האשימו את בית המשפט בעצירת התוכנית, אך למעשה רוב העסקים בארצות הברית כבר עברו את הטראומה של ההתמודדות עם הכללים החדשים.  תוספות השכר הללו באו על חשבון העסקה של עובדים חדשים. מסתבר שבלתי אפשרי ליצור משאבים חדשים יש מאין, בכוח החוק.  מיליוני עובדים אמריקאים ישונמכו בקרוב ממעמד של "מקבלי משכורת" למעמד של "עובדים שעתיים" – רק כדי שעסקים יעמדו בדרישות החוק.  ומיליונים נוספים לא יוכלו יותר לעבוד שעות נוספות – גם אם יחפצו בכך.

דמיינו מה היה קורה אם העולם באמת היה עובד כמו שחושבים בניו יורק טיימס.  אתם רוצים שאנשים ירוויחו יותר? פשוט הורו לבירוקרטיה להוציא צו – ומשכורות יעלו!

ואם אתה מתנגד לרעיון הנדיב, הנפלא, והרחום של להעלות לאנשים את רמת החיים באמצעות חוק אתה בהכרח "לא קשוב לצרכים של אנשים עובדים". אתה בעד חוסר צדק ואי-שוויון!  אתה פשוט חלאה!

רק שימו לב לתנאי המצויין בראשית המאמר: "אם הכל היה עובד כמתוכנן"…

  • אם הכל היה עובד כמתוכנן, אובמהקר הייתה מורידה פרמיות, מאפשרת לכם לשמור על התוכנית הקיימת שלכם, ומאפשרת בריאות ורווחה לכלל הציבור.
  • אם הכל היה עובד כמתוכנן, המלחמה בעירק הייתה מביאה חירות ושגשוג למדינה ונותנת השראה לשאר העמים באזור לאמץ את הדמוקרטיה.
  • אם הכל היה עובד כמתוכנן, אף אחד לא היה נוסע יותר מהר מ-80 קמ"ש בדרך בין עירונית.
  • אם הכל היה עובד כמתוכנן, המלחמה של ניקסון נגד מריחואנה הייתה מפסיקה אנשים מלעשן ומלהדרדר לסמים קשים.
  • אם הכל היה עובד כמתוכנן, המהפכה הקובנית ב-1959 הייתה מסלקת עריץ מהשלטון ומאפשרת לאזרחי קובה לחיות חיים שלווים ויפים.
  • אם הכל היה עובד כמתוכנן, יבולי החיטה תחת סטלין היו שוברים שיאים של תפוקה.
  • אם הכל היה עובד כמתוכנן, התיקון ה-18 לחוקה היה שם קץ ליצור ולצריכת אלכוהול בארצות הברית.

אפשר לשחק את המשחק הזה כל היום.  לרוע המזל, כשזה מגיע לתוכניות ממשלתיות גרנדיוזיות ושאפתניות שנועדו לשפר את העולם, שום דבר לא "עובד כמתוכנן".

מבחינתם של התומכים בתכנון כלכלי, הבעיה אף פעם לא בתוכנית עצמה: מזג אוויר לא צפוי, צרכנים קלי-דעת, בירוקרטים עצלנים, אזרחים לא צייתניים, בעלי עסקים חמדנים, וכן הלאה.

אבל המציאות היא זו: כל עוד ממשלות מתכננות, אזרחים לא יוכלו לבנות את חייהם כפי שהם רואים את הרצונות והאינטרסים שלהם.

לוודויג פון מיזס כתב ב-1947: "המתכנן הוא הדיקטטור אשר רוצה לשלול מכל שאר האנשים את הכוח לפעול על פי תוכניתם שלהם.  מטרתו אחת: העליונות האבסולוטית והבלעדית של תוכניתו שלו".