מדוע למדינות עולם ראשון יש ערי עולם שלישי?

https://fee.org/articles/why-first-world-countries-have-third-world-cities

פורסם על ידי ניקולאס אומאשב ב-FEE, 27.07.2017

 

בזמן שעקפתי את החורים במדרכה, התעלמתי מקולות הירי, וחלפתי על פני הקבצנים לאורך רחובות ניו אורלינס, לא יכולתי שלא …

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו של ארנולד קלינג "התמחות ומסחר: הקדמה חדשה לכלכלה":
"רווחים הם מדד המשקף קיימות של תבניות התמחות. כשעסק נוקט בתבנית התמחות מסויימת מרוויח, סימן שהערך של התוצרת שלו גדול מהעלות של תשומותיו – במילים אחרות העסק תורם לרווחת הצרכנים."
תובנה זו …

למאמר המלא

הטוטליטאריות של הסביבתנים

פורסם על ידי מאריאן טאפי, http://capx.co/the-totalitarianism-of-the-environmentalists, 23.07.2017

 

לפני כשנה הרציתי על קידמה אנושית לקהל של סטודנטים בקנדה. סקרתי את מגוון האינדיקטורים הרגיל – עליה בתוחלת חיים, בידיעת קרוא וכתוב, ובהכנסה ל…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של חתן פרס נובל, ג'יימס ביוקנן, "חברה ודמוקרטיה":
"כל מודל ריאליסטי של התהליך הפוליטי…שלטון הרוב הופך לאמצעי המקדם את האינטרסים של הקבוצה שמרכיבה את הקואליציה, על חשבון אלה שנמצאים מחוץ לה".

למאמר המלא

משטרת האוכל לא יכולה להשתיק את האמת

Fresh milk in the glass on the table

פורסם ב-FEE.org ע"י פרנק גאריסון, 23.03.2017

זוכרים את פרשת "מתבל העגבניות", שבו אוסם שיכנעה את המדינה להכריח את היינץ, החברה האמריקאית שהמציאה את הקטשופ לפני יותר ממאה שנה, להפסיק לקרוא לקטשופ שלה "קטשופ", כי בישראל יש תקן שונה?  אז מסתבר שאנחנו לא לבד:

בית המשפט הגבוה לערעורים בארה"ב הפך לאחרונה פה אחד החלטה של בית המשפט המחוזי שמנעה ממחלבה לספר ללקוחותיה את האמת על המוצרים שהיא מוכרת.

"מחלבת אוצ'יז" הינה מחלבה קטנה בפלורידה המתגאה במכירת מוצרים אורגנים ללא תוספים.  אחד ממוצריה הוא חלב רזה – חלב שהוצא ממנו חלק מהשומן.  במשך שנים, המחלבה מכרה את החלב כ"חלב רזה מפוסטר טהור" – לא יותר ולא פחות.

אך ב-2012, משרד החקלאות של קליפורניה הורה למחלבה להתחיל להזריק לחלב הרזה קוקטייל של ויטמינים, או להפסיק לקרוא לו "חלב" ולתייג אותו כ"משקה דמוי חלב".  תקנות המשרד מגדירות "חלב רזה" כחלב שהוזרקו לו ויטמינים A ו-D.

המחלבה נותרה עם שתי ברירות: או להפר את מחויבותה ללקוחותיה לספק מוצרים טבעיים ללא תוספים, או להפסיק למכור חלב רזה.  המחלבה הציעה למשרד החקלאות להוסיף לאריזות כיתוב שמזהיר שהחלב אינו מכיל תוספת ויטמינים כחוק, אך זה סרב.

במקום לוותר, אוצ'יז החליטה לתבוע את משרד החקלאות של פלורידה בבית משפט פדרלי.  בית המשפט המחוזי דחה את התביעה, אך בית המשפט לערעורים קיבל את העתירה בנימוק שתיוג החלב איננו "פעילות עבריינית ואיננו ביטוי שקרי או מטעה".  בית המשפט הצביע על כך שההגדרה המילונית ל"חלב רזה" היא "חלב שממנו הוסר השומן" – בדיוק מה שהמחלבה מכרה.  בית המשפט קבע שהמדינה רשאית להגדיר הגדרות כראות עיניה, אך זה לא אוטומטית הופך שימוש בהגדרות אחרות ל"מטעה".  אחרת, אם המדינה תרצה לווסת את חופש הביטוי של אזרחיה היא תוכל פשוט להגדיר את השפה כראות עיניה.

החלטתו של בית המשפט לערעורים היא ניצחון לחופש הביטוי ולחירות כלכלית.