מדוע למדינות עולם ראשון יש ערי עולם שלישי?

https://fee.org/articles/why-first-world-countries-have-third-world-cities

פורסם על ידי ניקולאס אומאשב ב-FEE, 27.07.2017

 

בזמן שעקפתי את החורים במדרכה, התעלמתי מקולות הירי, וחלפתי על פני הקבצנים לאורך רחובות ניו אורלינס, לא יכולתי שלא …

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו של ארנולד קלינג "התמחות ומסחר: הקדמה חדשה לכלכלה":
"רווחים הם מדד המשקף קיימות של תבניות התמחות. כשעסק נוקט בתבנית התמחות מסויימת מרוויח, סימן שהערך של התוצרת שלו גדול מהעלות של תשומותיו – במילים אחרות העסק תורם לרווחת הצרכנים."
תובנה זו …

למאמר המלא

הטוטליטאריות של הסביבתנים

פורסם על ידי מאריאן טאפי, http://capx.co/the-totalitarianism-of-the-environmentalists, 23.07.2017

 

לפני כשנה הרציתי על קידמה אנושית לקהל של סטודנטים בקנדה. סקרתי את מגוון האינדיקטורים הרגיל – עליה בתוחלת חיים, בידיעת קרוא וכתוב, ובהכנסה ל…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של חתן פרס נובל, ג'יימס ביוקנן, "חברה ודמוקרטיה":
"כל מודל ריאליסטי של התהליך הפוליטי…שלטון הרוב הופך לאמצעי המקדם את האינטרסים של הקבוצה שמרכיבה את הקואליציה, על חשבון אלה שנמצאים מחוץ לה".

למאמר המלא

אם חוק הביקוש וההיצע תקף למשקאות ממותקים, למה לא לשכר?

in carbonated beverages Sugar

https://fee.org/articles/if-the-law-of-demand-applies-to-sugary-drinks-why-not-to-wages

מאת דונלד בורדו, 17.10.2016

לפני מספר חודשים ח"כ איתן כבל החל לקדם הצעת חוק שתמסה משקאות ממותקים. מטרת החוק איננה הגדלת הכנסות המדינה ממיסים, אלא הפחתת צריכת משקאות ממותקים ע"י ייקור שלהם, מתוך דאגה ל"בריאות הציבור".  זהו ניסיון נוסף לכפות על אזרחי המדינה לשנות את הרגלי הצריכה שלהם מתוך גישה ש"המדינה" – ז"א פקידי ממשלה ופוליטיקאים, יודעים מה טוב עבור האזרחים יותר מהם.

ישראל לא לבד, כפי שניתן לראות ממאמרו של דונלד בורדו:

ארגון הבריאות העולמי הכריז על תמיכתו בהעלאת מס גלובלית על משקאות ממותקים.  המטרה המוצהרת, כמובן, היא שיפור בריאות הציבור באמצעות הפיכת צריכת משקאות עתירי קלוריות ליקרה יותר.

אפשר להתעלם מיהירותם של בירוקרטים שחושבים שיש להם הזכות להמליץ על לקיחת כסף בכוח מאנשים שמתנהגים באופן שאותם בירוקרטים חושבים שהוא "רע להם", ולתת להם קרדיט על הבנה כלכלית בסיסית נכונה: העלאה מלאכותית של עלותו של מוצר כלשהו יוביל (לפחות בשוק "הגלוי" לעומת השוק השחור) את מספר המוצרים הנמכרים.

אז איך זה שפרופסורים, פוליטיקאים, וצדקנים אחרים שמקדמים המלצות שנועדו לייקר מוצר או שירות X על מנת להקטין את הביקוש אליו, גם מקדמים את העלאת שכר המינימום וטוענים שהדבר לא יוביל להקטנת הביקוש לעובדים בעלי מיומנות נמוכה?