קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

אם חוק הביקוש וההיצע תקף למשקאות ממותקים, למה לא לשכר?

https://fee.org/articles/if-the-law-of-demand-applies-to-sugary-drinks-why-not-to-wages

מאת דונלד בורדו, 17.10.2016

לפני מספר חודשים ח"כ איתן כבל החל לקדם הצעת חוק שתמסה משקאות ממותקים. מטרת החוק איננה הגדלת הכנסות המדינה ממיסים, אלא הפחתת צריכת משקאות ממותקים ע"י ייקור שלהם, מתוך דאגה ל"בריאות הציבור".  זהו ניסיון נוסף לכפות על אזרחי המדינה לשנות את הרגלי הצריכה שלהם מתוך גישה ש"המדינה" – ז"א פקידי ממשלה ופוליטיקאים, יודעים מה טוב עבור האזרחים יותר מהם.

ישראל לא לבד, כפי שניתן לראות ממאמרו של דונלד בורדו:

ארגון הבריאות העולמי הכריז על תמיכתו בהעלאת מס גלובלית על משקאות ממותקים.  המטרה המוצהרת, כמובן, היא שיפור בריאות הציבור באמצעות הפיכת צריכת משקאות עתירי קלוריות ליקרה יותר.

אפשר להתעלם מיהירותם של בירוקרטים שחושבים שיש להם הזכות להמליץ על לקיחת כסף בכוח מאנשים שמתנהגים באופן שאותם בירוקרטים חושבים שהוא "רע להם", ולתת להם קרדיט על הבנה כלכלית בסיסית נכונה: העלאה מלאכותית של עלותו של מוצר כלשהו יוביל (לפחות בשוק "הגלוי" לעומת השוק השחור) את מספר המוצרים הנמכרים.

אז איך זה שפרופסורים, פוליטיקאים, וצדקנים אחרים שמקדמים המלצות שנועדו לייקר מוצר או שירות X על מנת להקטין את הביקוש אליו, גם מקדמים את העלאת שכר המינימום וטוענים שהדבר לא יוביל להקטנת הביקוש לעובדים בעלי מיומנות נמוכה?