קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של תומאס סוול "ההימורים של השמאל" (http://jewishworldreview.com/cols/sowell120616.php3#4irY2WQ7kCPK0fDH.99), מ-6.12.2016:

"טוענים שחוקי שכר מינימום נועדו למנוע מהמעסיקים "לנצל" את העובדים ולשם להם פחות ממה שאיזה צד שלישי היה רוצה.  אבל האם אנשים היו מסכימים לקבל שכר שצד שלישי לא אוהב אם היו להם אלטרנטיבות טובות יותר?

זהו נושא אישי מאוד עבורי.  כשעזבתי את הבית בגיל 17 ויצאתי אל העולם כצעיר שחור שנשר מבית הספר, עם מעט מאוד ניסיון ואפס כישורים, לא הייתה משמעות לשכר המינימום מכיוון שעשר שמות אינפלציה הפכו אותו ללא רלוונטי.  באופן מעשי – לא היה חוק שכר מינימום.

היה לי הרבה יותר קל למצוא עבודה מאשר לצעיר שחור ללא השכלה כיום.  אחרי שהעלו את שכר המינימום כדי להדביק את האינפלציה, שיעור האבטלה בקרב שחורים בני 17 היה לפחות פי שלושה, ולעיתים פי חמישה,  מזה של התקופה שבה הייתי נער".