קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

הביטוח הלאומי מיושן כמו שיעבוד נשים

https://fee.org/articles/social-security-is-as-obsolete-as-the-subjection-of-women/

פורסם ב- FEE.org ע"י בריטני מרפי, 2.09.2019

 

הנתונים אולי שונים בין ישראל לארצות הברית, אך המהות זהה.  גם בישראל מערכת הביטוח הלאומי לא מתפקדת כראוי ומבזבזת כספי ציבור.  היה מוטב שיותר כסף היה נשאר בכיסם שם האזרחים ושהאחריות לניהול עתידם היה בידם.  הביטוח הלאומי בישראל ובארצות הברית כבר מזמן לא מתפקדים כ"ביטוח" אלא כפשוט עוד צורה של מיסוי, שבעיקר מעביר כספים מהצעירים אל הזקנים:

ארצות הברית של היום מאוד שונה מארצות הברית של 1935 – אחד ההבדלים הגדולים ביותר הוא שלנשים היום יש תפקיד שונה מאוד בחברה.

כשהביטוח הלאומי נוסד ב-1935, נשים היו רק 24% מכוח העבודה.  רובן נשארו בבית בתפקידים המסורתיים של אימהות ועקרות בית.  בבתי הספר, בנים למדו מדע ומתמטיקה ובנות למדו בישול ותפירה.  ציפו מבנות לסיים תיכון, למצוא בעל, ולהקים משפחה.  ללא השכלה פורמלית המכוונת לשוק העבודה, לנשים רבות לא היו הכישורים המתאימים לצאת לעבוד מחוץ לבית.

כתוצאה מכך, נשים היו תלויות בבעליהן לפרנסתן, ומכיוון שנשים לרוב חיו יותר שנים מבני זוגן, עלתה השאלה מה יעלה בגורלן אחרי מותו של הבעל, המספק זרם הכנסה קבוע.  ולשם כך נוצר הביטוח הלאומי.

המציאות שעבורה נוצר הביטוח הלאומי כבר לא קיימת, אבל הוא כן.  נשים מהוות כ-75% מכוח העבודה.  70% מהנשים עם ילדים משתתפות בשוק העבודה.  נשים כבר לא תלויות בבני זוגן.

עם כל השינויים שחלו בחברה האמריקאית ב-81 השנים האחרונות, מערכת הביטוח הלאומי, התופסת את החלק הגדול ביותר בתקציב הפדרלי, לא עברה שום שינוי משמעותי.

הגיע הזמן שנשים יקחו פיקוד על חייהן וידרשו את העצמאות המתחייבת מכך.  הגיע הזמן לרפורמה בביטוח הלאומי.