קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

מהפכה שלווה בשלבים

https://fee.org/articles/for-a-peaceful-piecemeal-revolution/

פורסם ב-FEE.org, 01.09.2016, מאת מרקו ואן אודן
תנועות חברתיות רבות רוצות לשנות את המציאות.  אחד ההבדלים המשמעותיים ביותר בין אלה שבדרך כלל נכשלות לאלה שבדרך כלל מצליחות, הוא הניסיון לחולל שינויים גדולים באופן מהיר או מהפכני.  הסוציאליזם התחיל כאידיאולוגיה מהפכנית, ולאחר שנכשל, שינה כיוון והפך ל"סוציאל-דמוקרטיה" – תנועה הדוגלת במעבר הדרגתי לסוציאליזם באמצעים דמוקרטיים.  ככזו, הסוציאל-דמוקרטיה נחלה הצלחה רבה בעשרות השנים האחרונות.  בשנים האחרונות, מתפתח כיוון חדש ומעניין, דרכו הליברליזם יכול ליצור שינוי:

הפילוסוף קרל פופר פרסם את הספר "החברה הפתוחה ואוייביה" ב-1945.  הספר עסק בכשלים של התפיסה ההיסטוריציסטית – שלפיה החברה מתפתחת לכיוון תכליתי מסויים וקבוע מראש, וטען שהיא מובילה לטוטליטריות.

הספר מעביר ביקורת חריפה על אפלטון, הגל, ומרקס כהיסטוריציסטים.  מכיוון שלפי גישה זו החברה מתפתחת לאורך תוואי, הפילוסופיה שלהם מכילה "אמת" ומתווה שינוי חברתי יסודי המתאים להשקפת עולמם.

פופר התנגד להשקפה זו, אותה הוא כינה "הנדסה חברתית סיטונאית", והעדיף את מה שהוא כינה "הנדסה חברתית בשלבים" – זאת אומרת שינוי הדרגתי ואיטי.  ניסיונות ליצור שינויים גורפים מובילים באופן בלתי נמנע לאסון, כמו שקרה במהפכה הצרפתית.

אחד המאפיינים של רדיקלים רבים הוא שהם רואים מטרה סופית אך לא יודעים איך להגיע אליה.  לליברלים, לעומת זאת, יש דרך – שחיקה איטית וקבועה של כוחה של המדינה באמצעות החלפת תפקידיה והפיכתם למיושנים על ידי יוזמות פרטיות.  למשל, הופעתם של האימייל, פייסבוק, ואחרים פגעו בשרות הדואר, אחד ממעוזיה היציבים ביותר של הממשלה.  אנשים רבים כבר לא מקבלים אפילו חשבונות בדואר, אלא באופן אלקטרוני.  מורמונים לא זקוקים ולא נעזרים בקצבאות ממשלתיות. למורמונים יש מערכת רווחה קהילתית עצמאית ענקית.  מטרותיה הן קידום עצמאות אישית ומעבר מנזקקות לתעסוקה.  אנשים הנעזרים במערכת זו נשארים בדרך כלל בין שלושה לשישה חודשים בלבד.

זה הנושא שליברטריאנים צריכים להתמקד בו: מציאת פתרונות ו"מעקפים".

חידושים טכנולוגיים כמו אלה שמייתרים את מערכת הדואר הממשלתית, או אלטרנטיבות פרטיות למערכות ממשלתיות כמו מערכת הרווחה המורמונית, הם מסוג הצעדים שבאופן הדרגתי יחליפו את פעילויות הממשלה.