קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

הרוביקון נחצה בוויסקונסין

מושל ויסקונסין, ווקר

בעיתון "וושינגטון פוסט" מדווח הפובליציסט צ'רלס קראוטהאמר על הדרמה הנפלאה שמתחוללת כעת בבתי הנבחרים במדינות ויסקונסין, אוהיו ואינדיאנה (ובקרוב במדינות נוספות). לדבריו, מדובר ברגע פוליטי מכונן, שכן למרות העובדה שהאומה האמריקאית ניצבת בפני משבר תקציבי במימדים היסטוריים, הבהיר הממשל הדמוקרטי הפדרלי של ברק אובמה כי אין בדעתו לעשות דבר.

האחריות לטיפול במשבר החמור העומד בפני ארה"ב עברה אם כן למדינות עצמן, כשוויסקונסין נמצאת בעין הסערה. בארצות הברית כידוע יש 52 מדינות, שיש להן סמכויות מקומיות נרחבות מאוד, כולל בתי נבחרים וכוח שיטור – סמכויות שאינן במלואן בידי המשטר הפדרלי המרכזי בוושינגטון.

כאשר מושל ויסקונסין, סקוט ווקר, המקביל במדינה לנשיא הפדרלי, הציע שעובדי הממשל במדינה יפרישו סכומים גדולים יותר לפנסיה ולביטוחי הבריאות שלהם מפני שאחרת המדינה תעמוד בפני פשיטת רגל, הוא החל למעשה במהפכה: ארגוני העובדים של המגזר הציבורי פתחו במרד. מורים לקחו בתגובה חופשת מחלה ולא הופיעו לעבודה. בתי ספר נסגרו. מפגינים החלו להיאסף ליד בית הנבחרים המקומי במחאה. חברי בית הנבחרים הדמוקרטים ברחו מהמדינה, כדי לגרום לכך שבית הנבחרים יהיה משותק.

אלא שלצערם הרב של הגורמים המתסיסים, התרחיש הטלגני הכמו-מצרי שניסו לחולל עורר את עניינה של דעת הקהל בארצות הברית כולה – וחשף לעיני כל את התנאים המפליגים שהצליחו להשיג לעצמם העובדים המאוגדים במגזר הציבורי: תרומתם לפנסיה היא בשיעור של חמישית הסנט לכל דולר, וההפרשה לביטוח הבריאות קטנה פי ארבעה מהמקובל אצל העובדים במגזר הפרטי.

איגודי העובדים במגזר הציבורי הבינו מיד כי 85% מאוכלוסיית ויסקונסין, שאינם נהנים מההטבות המפליגות האלה, לא יראו בעין יפה אם הממשל ייכנע ללחצי האיגודים ולא יקצץ בהטבות האלה – והודיעו כי הם מתנגדים רק לתוכניתו של המושל לפגוע בזכויות שלהם לנהל משא ומתן קולקטיבי.

הפגנות של איגודי עובדים מול בית הנבחרים של ויסקונסין

אכן כן. ווקר הבין כי למאבק חד-פעמי יש רק משמעות מועטה. הקשיים הכלכליים של ויסקונסין – עם גירעון תקציבי של 3.6 מיליארד דולר בשנתיים הקרובות – לא קרו מעצמם. הם נבעו במידה רבה מחצי מאה של חוסר איזון ביחסי הכוחות בין איגודי העובדים של המגזר הציבורי לפוליטיקאים שאיתם ניהלו משא ומתן.

במגזר הפרטי יודע בעל העסק כי אם יוותר באופן מפליג עד כדי אובדן העסק, הוא יישאר חסר כל. במגזר הציבורי, לעומת זאת, הפוליטיקאים אינם מתמקחים על כספם הפרטי. להיפך: ככל שיעניקו יותר הטבות לאיגודי העובדים של המגזר הציבורי, כך יתוגמלו יותר בקלפי בפעם הבאה. זו העסקה המושלמת מבחינתם.

מכאן נובעת חשיבותו של המשבר הנוכחי – בהירותו חסרת הפשרות. אל מול המושל בוויסקונסין ניצבים הדמוקרטים, משיחי הליברליזם הטוענים שהם בעד הקידמה אך למעשה הם ריאקציונרים. הם מנסים נואשות להיאחז בהישגים שצברו בימי העוצמה הגדולה שלהם – מהטבות בלתי ניתנות למימוש לקשישים שנחקקו בתקופה שבה תוחלת החיים היתה 62 שנה, ועד הבטחות והתחייבויות אדירות לארגונים המקצועיים של הממשל בתקופה שבה הקופה היתה מלאה ואף אחד לא טרח לפקוח עין. כעת המציאות משתנה, ואיתה משתנים יחסי הכוחות.