קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

שבדיה משתדרגת לשירותי בריאות פרטיים

http://thelibertarianrepublic.com/sweden-is-evolving-to-private-healthcare/

פורסם ב- thelibertarianrepublic.com, 23.02.2016

גם בגן העדן הסוציאל-דמוקרטי הרפואה הציבורית פושטת את הרגל:

כשאנשי שמאל מפנטזים על צפון אירופה ו"המודל הנורדי", הם קודם כל חושבים על ההוצאות הממשלתיות הגבוהות ועל מערכת הרווחה המאוד נדיבה.  אבל, כמו כל החלומות, הגיע הזמן להתעורר.  ימיה של מערכת הבריאות ה"חינמית" המפורסת של שבדיה, כמו גם שירותים חברתיים אחרים, ספורים.

בשנים האחרונות, מספר פוליסות ביטוח הבריאות הפרטיות בשבדיה גדל משמעותית.  ב-2006, לכ-200,000 שבדים היה ביטוח בריאות פרטי.  ב-2011, המספר עלה ל-440,000, כ-10% מהאוכלוסיה.  עבור רובם, הביטוח משולם על ידי המעסיק.  אחת הסיבות המרכזיות למגמה זו היא חוסר האמון של האזרחים במערכת הבריאות הממשלתית וזמני המתנה ארוכים מאוד לטיפולים.

זוהי המציאות המצערת המאפיינת ענפים בהם ספקי שירותים או מוצרים לא יכולים לחזות מחירי שוק.  בלית ברירה, הם מנהיגים קיצוב הגורם לרמת שירות נמוכה ולביקוש מנופח.

בשנות ה-70, שבדיה החלה להחליף את כלכלת השוק שלה עם כלכלה סוציאליסטית מתוכננת.  כשהמצב הפך להיות בלתי אפשרי בשנות ה-90, שבדיה החלה להפריט מחדש תעשיות ולתת לחוקי הקפיטליזם להתחיל לפעול מחדש.  בעשרים השנים האחרונות, ההוצאה הממשלתית בשבדיה קטנה ב-20% והמיסים נמוכים מבצרפת, בלגיה, ודנמרק.

כמו תמיד, זה היה רק עניין של זמן עד שהשקרים של הפוליטיקאים והכשלונות הרגילים של המדיניות הסוציאליסטית יגרמו לאנשים לאמץ מחדש את השוק החופשי.  נקווה שהפעם לתמיד.