קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

הסוף לעוני הקיצוני

פורסם ב- Cato.org, 05.10.2015

http://www.cato.org/blog/economic-growth-slashed-global-poverty-historically-unprecedented-level

מהו הארוע ההיסטורי שאף אחד לא מספר לכם עליו?

לפי פרסומי הבנק העולמי, לראשונה משחר ההיסטוריה האנושית "החל מסוף 2015, פחות מ-10% מאוכלוסית העולם תחיה בעוני קיצוני". כדי ליצור מדד פרקטי, הבנק העולמי מגדיר "עוני קיצוני" כהכנסה של פחות מ-1.90$ ליום.

קל לשכוח שלאורך ההיסטוריה, עוני היה הנורמה לרוב בני האדם. החיים היו עלובים גם במקומות המתקדמים ביותר כלכלית. למשל, בסוף המאה ה-18, 10 מיליון מתוך 23 מיליון תושבי צרפת היו תלויים בסוג כזה או אחר של צדקה כדי לשרוד, ו-3 מיליון היו קבצנים ב"משרה מלאה".

תודות למהפכה התעשייתית ולמסחר, הצמיחה הכלכלית במערב הואצה לקצב חסר תקדים. לאורך המאות ה-19 וה-20, ההכנסה הריאלית המערב גדלה פי 15. עכשיו, הפער שנוצר כתוצאה מהזינוק במערב מתחיל להיסגר.

עלייתו של העולם הלא-מערבי היא, באופן שאינו משתמע לשתי פנים, תוצאה של צמיחה כלכלית המזורזת על ידי זניחתו של התכנון המרכזי והאינטגרציה של מדינות לא-מערביות רבות לתוך הכלכלה הגלובלית. לדוגמה, אחרי הליברליזציה הכלכלית של סין ב-1978, ההכנסה הריאלית גדלה פי 13.