קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

"קפיטליזם" הוא מושג שגוי

פורסם ב- FEE.org, 09.12.2015

http://fee.org/freeman/capitalism-is-the-wrong-word/

מאמר על הקונוטציות הנלוות למושגים שהשתרשו היטב בשיח הציבורי.  האם הגיע הזמן לנסות לנטוש את המושג "קפיטליזם"?

זה היה יכול להיות נחמד אם היינו יכולים פשוט להמציא מושגים חדשים במקום מושגים שעושים יותר נזק מתועלת? למשל, המילה "קפיטליזם", האמורה לתאר כלכלת שוק חופשי, שנטבעה בידי מתנגדי השיטה.

המושג "קפיטליזם" מרמז על שיטה שסובבת סביב הון ואינטרסים של בעלי הון, בעוד המושג "סוציאליזם" מרמז על שיטה שסובבת סביב החברה והאינטרסים שלה. שימו לב שמושגים אלה מניחים הנחות הנדרשות לביסוס, כבר מההתחלה.

אבל האם ה"קפיטליסטים", היינו בעלי הקפיטל או "בעלי ההון", הם אלה שנהנים הכי הרבה מהשיטה הקפיטליסטית? האם כלכלות סוציאליסטיות אי פעם שירתו את האינטרסים של החברה? האם השיטה הסוציאליסטית בכלל מסוגלת לעשות זאת? האם שני המושגים הללו משקפים יותר מכל את ההטיות של האנשים שטבעו אותם – מבקרי הקפיטליזם ומגני הסוציאליזם?

כמובן שהון משחק תפקיד חשוב בשיטה הקפיטליסטית. הבעלות הפרטית על הון, על כל צורותיו (גם בעל מכולת הוא בעל הון), הוא מאפיין מרכזי בכלכלת שוק. כמו כן, היכולת לבצע חישובים כלכליים על סמך מחירים בשוק חופשי הוא מאפיין קריטי עבור כל בעלי הרכוש במשק. במובנים אלה, "קפיטליזם" עוסק בהון.

אולם חשוב לשים לב שהדבר לא אומר שהמרוויחים העיקריים מהשיטה הקפיטליסטית הם בעלי ההון! כמובן שבעלי ה"הון" מרוויחים מעיסוקם בשוק, אך רווחים אלה נוצרים מהעובדה שהם מספקים מוצרים ושירותים שהצרכנים רוצים. החליפין בשוק החופשי מועיל לשני הצדדים.

המרוויחים העיקריים מהקפיטליזם הם כולנו, כצרכנים. התחרות בין בעלי ההון הפרטי סובבת סביב סיפוק רצונם של הצרכנים. והצרכנים מרוויחים מתחרות זו דרך מוצרים טובים יותר וזולים יותר. אם היינו רוצים לקבוע שם חדש לכלכלת השוק החופשי בהסתמך על מי מרוויח ממנה הכי הרבה, היינו צריכים לקרוא לה "צרכניזם" או "consumerism".

אבל "צרכניזם" הוא רק חצי מהסיפור. קל להראות, בניסיון ובתיאוריה, שסוציאליזם לא עובד לטובת החברה בכללותה. אנחנו גם יודעים שביטול מנגנון השוק לטובת תכנון מרכזי לא עבד ולא יכול לעבוד. קשה לקרוא למערכת, שבה רק הצרכנים סופגים את טעויות התכנון, מערכת "לטובת החברה".

בכלכלות מתוכננות, הפקידים האחראים היו עסוקים בעמידה ביעדי יצור (ללא דאגה לעלויות) ובסיפוק צרכיהם של היצרנים, ולא בסיפוק צרכיהם של הצרכנים. לכן, סוציאליזם, ולא קפיטליזם, היא המערכת שבאמת סובבת סביב "ההון" (אמצעי היצור).

קשה לגרום לאנשים לשנות את המושגים שהם התרגלו להשתמש בהם, אך חשוב להמשיך ולהדגיש שהמושגים "קפיטליזם" ו"סוציאליזם" נותנים רושם מוטעה לגבי איך שווקים עובדים ואיך תכנון עובד. אם אנחנו רוצים לראות מי באמת הרוויח הכי הרבה מהשוק, מבט חטוף בשפע העומד לרשות האזרחים בכלכלות קפיטליסטיות מספק את התשובה.