קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

בירוקרטיות: דינוזאורים משתוללים בתרבות טכנולוגית

פורסם ב- National Review, 10.05.2015

http://www.nationalreview.com/article/418162/why-bureaucracies-dont-have-awesome-websites-kevin-d-williamson

 

על איך העשירים מסבסדים את כולנו באופן מפתיע, ואיך זה קשור למשרדים ממשלתיים:

מייגן סמית, בכירה לשעבר בגוגל, מכהנת היום כמנהלת הטכנולוגיה הראשית בממשלת ארצות הברית. מאז שהנשיא אובמה יצר את המשרה, כיהנו בה שלושה אנשים שונים. בכתבת פרופיל במגזין Wired, היא שאלה את השאלה הרטורית: "מדוע לממשל הפדרלי אין אתרי אינטרנט ושירותים דיגיטלים מעולים?"

היא יכולה להתחיל ולשאול כמה חסר כשרון ויכולת צריך להיות כדי להיות מפוטר. CGI, חברת עיצוב האינטרנט שבה אחד מחברי הקולג' של מישל אובמה מחזיק בתפקיד בכיר, ננזפה בחומרה על הכישלון המחפיר בהשקת "אובמהקר", רפורמת ביטוח הבריאות של הממשל, ולבסוף פוטרה. "פיטורין" נוסח המקושרים פוליטית בוושינגטון – כמה חודשים אחרי פרשת אובמהקר CGI זכתה בחוזה בשווי מיליונים עם רשות מס ההכנסה כדי לטפל בנושאים הקשורים ל…אובמהקר. והחבר של מישל אובמה, טוני וויטלי, קיבל קידום.

אנחנו חיים בזמנים מעניינים – החדשות מלאות בידיעות על כלכלה מקרטעת, אבל החדשנות ממשיכה. כשהמכוניות ההיברידיות התחילו להיכנס לשוק, הן היו פופולאריות בעיקר בקרב שוחרי הסביבה בשמאל, שאימצו אותן כאקט של סיגוף עצמי צרכני. היום, מכוניות חשמליות כמו ה"טסלה" פופולאריות גם בקרב חובבי מכוניות בכלל.

אחד המאפיינים הפחות-מוערכים של המודל הקפיטליסטי הוא שהעשירים מסבסדים חדשנות עבור כל השאר. הטלפון הנייד הוא דוגמה מצויינת: בשנות השמונים, אנשי העסקים שהסתובבו עם הטלפונים הניידים הראשונים והיקרים מאוד סבסדו בכך את המחקר והפיתוח שאפשר לטלפונים הניידים להפוך למוצרים "רגילים" במחירים נמוכים אפשריים. באותה צורה, מערכת ההילוכים האוטומטית (אולדסמוביל, 1940), מדחס הגידוש (ה"סופרצ'ארג'ר", מרצדס, 1921), והמתלה העצמאי (מרצדס, 1933), החלו את דרכן כאופציות יקרות במכוניות לעשירים וכיום הן מערכות סטנדרטיות במכוניות רבות.

פרידריך האייק הבחין שסוג זה של "ניסוי" מביא תועלת חברתית בעיקר בזכות זה שהעשירים יכולים להרשות לעצמם לעשות טעויות ולרכוש טכנולוגיות שהופכות למבוי סתום. הטכנולוגיה של מכונית הטסלה היקרה אולי תתגלה כבלתי מוצלחת בטווח הארוך.

ה"מאמצים המוקדמים" מהווים אמצעי לתיעול הון שהוא גם מועיל וגם יחסית לא מכאיב, ואפילו כיפי עבור סוג מסויים של אנשים.

האבולוציה הטכנולוגית והכלכלית דומה לאבולוציה הביולוגית במובן חשוב אחד: המוות משרת את החיים, ותהליך החדשנות מחובר באופן בלתי נפרד מתהליך ההכחדה.

וזו התשובה לשאלתה של מייגן סמית. רשויות פדרליות לא-מתפקדות אינן פושטות את הרגל, בירוקרטיות כושלות לא חוות ירידות בבורסה, והנכסים של משרדים ממשלתיים לא נרכשים על ידי מתחרים מוצלחים יותר. בירוקרטיות פוליטיות הן יצורים שפוגעים בתהליך האבולוציוני – דינוזאורים משתוללים בציביליזציות טכנולוגיות מודרניות.