קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

המחיר של שכר המינימום

פורסם ב- Washington Times, 26.10.2015

http://www.washingtontimes.com/news/2015/oct/26/richard-berman-the-price-of-robert-reichs-15-minim/

הוושינגטון טיימס כותבים על הקשר בין פריון לשכר, ועל מקצועות בעלי כישורים נמוכים:
כמו חבריו הפרוגרסיבים, פרופסור רוברט רייך מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי תומך בנמרצות בהכפלת שכר המינימום הפדרלי ל-15 דולר לשעה. שלא כמו חבריו, הוא מודה שהדבר יכול לגרום לאובדן מקומות עבודה.

למרות שאפילו כלכלנים מהשמאל כמו אלן קרוגר, קתרין אברהם, והנרי הולזר הזהירו שהעלאת שכר המינימום תגרום לאובדן מקומות עבודה, המסר לא חלחל לאקטיביסטים. רייך לאחרונה כתב בבלוג שלו: "אפילו אם שכר מינימום של 15 דולר לשעה יגרום לאובדן משרות, זה עדיין הדבר הנכון לעשות".

קל לרייך לדבר. העלאת שכר המינימום כנראה לא תפגע בו או בחבריו המשכילים. הפגיעה הגדולה ביותר תהיה בעובדים חסרי מיומנויות אשר עובדים בשכר נמוך, דבר אשר יגביר את אי-השוויון הכלכלי שאותו רייך רוצה לפתור.

רייך טוען שהעלאת שכר המינימום היא סוגיה מוסרית שמתעלה על כל פגיעה באינדיבידואלים. ההיגיון, שאי אפשר לעשות חביתה מבלי לשבור ביצים, הוא חלק ממסורת אינטלקטואלית פרוגרסיבית שהולכת אחורה מאות בשנים, ולרוב נגמרת בתוצאות נוראות ובלתי הפיכות.

הנשיא פרנקלין רוזוולט טען טיעון דומה כשרצה להעלות את שכר המינימום ב-1993: "לעסק שתלוי לשרידותו בתשלום שכר נמוך משכר המינימום אין זכות קיום". אך כשהגיע השעה למעשים, רוזוולט החריג את רוב התעשיות שהעסיקו עובדים לא מיומנים.

מה שרייך ואקטיביסטים פרוגרסיבים אחרים לא מבינים הוא שכדי להרוויח "שכר מחייה" צריך כישורים תואמים "שכר מחייה". הדבר פחות נפוץ ממה שחושבים. ל-32% מהאמריקאים יש כישורי קרוא וכתוב בסיסיים ומטה. משמעות הדבר שהם מתקשים למלא טפסי בקשת עבודה, לא כל שכן לבצע מטלות בסיסיות בסביבת עבודה.

המקומות בהם אנשים רוכשים את הכישורים הדרושים להרוויח שכר מחייה ויותר הם, בין השאר, אותם מקומות אשר משלמים שכר מינימום. כישורים אלה הם לא רק הכנת המבורגרים וקיפול חולצות, אלא גם יכולות אנליטיות ואורייניות, ומיומנויות ביחסי אנוש, ניהול זמן, ושירות לקוחות.

הנתונים מראים שרכישת מיומנויות אלה מלווה בעלייה מיידית בשכר. כלכלנים מאוניברסיטת מיאמי ומאוניברסיטת פלורידה מצאו ששני שליש מעובדים בעבודות של שכר מינימום קיבלו העלאת שכר בחודש עד שנה הראשונה לעבודה.

אבל במקום לשבח אותם על תפקידם בהכשרת כוח העבודה של האומה, מעסיקים בשכר נמוך מוכפשים על ידי רייך ואקטיביסטים פרוגרסיבים אחרים. אם כבר, למה שלא יאשימו את הלקוחות אשר לא מוכנים לשלם יותר עבור שירותים בסיסיים?