קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

מורשת הורדת המיסים של רייגן תקפה גם היום

פורסם ב- investor’s business daily , 31.07.2015

נשיאותו של רונלד רייגן הסתיימה לפני רבע מאה, אך רעיונותיו על הורדת מיסים חיים ונושמים. מורשת ה"רייגונומיקס", או "כלכלת צד-היצע", היא ששיעורי מיסים ממשיכים לרדת בכל העולם.

אחרי שרייגן קיצץ את שיעורי מס ההכנסה השולי ליחידים מ-70% בסוף שנות השבעים ל-28% ב-1989, דבר מוזר קרה: שיעורי מס החלו לרדת בכמעט כל מדינה בעולם. הנורמה העולמית בשנות השבעים הייתה 60% ויותר – לא עוד.

מנתונים שאסף הבנק העולמי וה-OECD עולה שממוצע מס ההכנסה במדינות המתועשות ב-1980 היה 64%, 50% ב-1995, ו-41% ב-2010. ירידה של כשליש.

בשנים האחרונות, מספר מדינות ניסו להתנגד למגמה זו של הורדת מיסים – ושילמו את המחיר. צרפת ניסתה להעלות את שיעורי המס לכ-75%, וכתוצאה העשירים עזבו את הארץ או מצאו דרכים להעלים את הכנסותיהם. אחרי פחות משנה, שבה צרפת חוותה בריחה של הון ושל עסקים, המס ירד.

מבחינת חברות, הורדת המיסים בולטת אף יותר. מאז תחילתו של עידן רייגן, מס החברות הממוצע במדינות המתועשות ירד בכמעט חצי – מ-48% ל-25%. למרבה הצער, מס החברות היום בארצות הברית הוא הגבוה בעולם, דבר הפוגע ביתרון התחרותי שלה.

מדינות כמו סין, מלזיה, ניו זילנד, סינגפור, טייוואן, וויטנאם הורידו מיסים בעשור האחרון.

סינגפור הורידה מיסים מספר רב של פעמים בשנים האחרונות, והיום אין לה מס רווחי הון כלל. לא במקרה, כלכלת סינגפור צומחת בקצב בין הגבוהים בעולם. שוודיה ורוסיה ביטלו את מס הירושה אחרי שהסיקו שהוא לא מועיל כלכלית. בשוויץ נדחתה לאחרונה הצעה להנהיג מס ירושה. בגרמניה, מס החברות ירד בעשור האחרון מ-50% לפחות מ-30% ביום, ויפן הורידה את מס החברות שלה לפני שנה לשיעור הנמוך מזה של ארצות הברית, ולא במקרה.

אחת הסיבות להורדת המיסים הזו היא התחרות על ליבם של עסקים – לאירלנד מס חברות בגובה 12.5%.

רייגן שינה את הדרך בה העולם מתייחס למיסים. בתקופתו, הכלכלה האמריקאית חוותה תקופת שגשוג מהארוכות והחזקות בתולדותיה – 40 מיליון משרות חדשות נוצרו ב-18 שנה. ביל קלינטון העלה את מס ההכנסה אבל הנמיך את מס רווחי ההון מ-28% ל-20%. ארצות הברית החלה "לשאוב" הון ועסקים ממדינות מתועשות אחרות, והן נאלצו להגיב בהורדות מיסים משלהן.

למרבה הצער, תובנות אלה טרם הפכו למקובלות. הילרי קלינטון, בקמפיין שלה לנשיאות, מצהירה באופן קבוע ש"תאורית החלחול הישנה" הינה ניסוי כושל שמיטיב רק עם העשירים. בינתיים, המתחרה העיקרי שלה על המועמדות מטעם המפלגה הדמוקראטית, הסנטור ברני סנדרס, ממליץ על חזרה לשיעורי מס של 90%. לפני מספר שנים, הניו יורק טיימס התעקש ש"יש מעט ראיות לכך שהורדת מיסים עובדת…אין ראיות לכך שנטל מס נמוך עזר לארצות הברית לצמוח מהר יותר ממדינות מתועשות מתקדמות בעלות נטל מס גבוה". אירופה רוצה "לאחד" שיעורי מס כדי להנמיך את התחרות – רעיון גרוע שנועד לשמור על מיסוי גבוה והוצאה ממשלתית גבוהה.

למעשה, יש קשר ישיר בין צמיחה נמוכה למיסים גבוהים. אם שיעורי מס לא באמת משנים, מדוע טקסס, עם אפס מס הכנסה, נהית עשירה יותר ויותר? ולמה מדינות ממשיכות להנמיך את שיעורי המיסים?

בזמן שהשמאל האינטלקטואלי ממליץ לחזור לשיעורי מס של 70% ו-80%, "תחרות המס" הגלובלית ממשיכה את מגמת הירידה. תחרות זו מהווה גם רסן חשוב על ממשלות.

אז אל תקשיבו לאינטלקטואלים, הם עשו מספיק נזק. ראו מה מדינות עושות בפועל כדי להפוך למשגשגות יותר, ותיווכחו שמורשת "צד ההיצע" של רייגן ממשיכה לפעול.

http://news.investors.com/ibd-editorials-viewpoint/073115-764553-president-reagan-helped-create-global-boom-through-1980s-tax-cuts.htm?p=full