קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

האבולוציה של שוק העבודה ועלייתם של הרובוטים

פורסם ב- Kauffman.org ,31.07.2015

ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, כך גדלים הסיכויים שבני אדם ישתמשו ויעבדו עם רובוטים.

אין דרך לנבא בוודאות את ההשלכות החברתיות של אוטומציה הולכת וגוברת בשוק העבודה. נוכחותם של רובוטים בחיי היומיום של בני אדם תביא איתה גם יתרונות וגם השלכות לא צפויות, אך סביר שנוכחותם הגוברת בשוק העבודה תהווה איום בעיקר על עובדים לא מיומנים, שעבודותיהם יכולות להתבצע באופן יותר יעיל ויותר זול על ידי רובוטים.

יתכן וההשלכה המהותית ביותר של שימוש ברובוטים למטלות שבאופן מסורתי מבוצעות על ידי בני אדם היא שמשרות קיימות ייעלמו בקצב גבוה יותר מאשר משרות חדשות נוצרות. הרעיון שהטכנולוגיה תחליף בהדרגה עוד ועוד חלקים מכוח העבודה איננו חדש – זה היה אחד מהחששות הרווחים בתקופת המהפכה התעשייתית. חשש זה היה מוצדק במידה מסויימת, אך ככל שהטכנולוגיה התפתחה, כך גם התפתחו משרות חדשות. כתוצאה מהמפכה התעשייתית, חלק גדול מכוח העבודה עבר מעבודות פיזיות לעבודות מנטליות. הדחף לחדשנות והמיכון אפשרו לחברה ליצור עבודות יותר בטוחות, יותר פרודוקטיביות, ויותר מתגמלות.

ישנן ספקולציות שהשוני בין עידן המכונות הנוכחי לעידן המכונות של המהפכה התעשייתית יהיה שרובוטים יוכלו לתפקד בצורה מיומנת ויעילה עם מעט מאוד עזרה אנושית. כשאין צורך להעסיק את רוב האוכלוסיה, מעמד הביניים יתקשה לקצור את פירות הטכנולוגיה, והפער בין העשירים למעמד הביניים יתרחב.

אנחנו צריכים לשנות את הדרך בה אנו חושבים על עבודה. העבודות להן התרגלנו יעברו אוטומציה בעשורים הקרובים, מה שיתמרץ אנשים רבים להפוך ליזמים – ליצור עבודות עבור עצמם, עבודות שיתאימו לתחומי העניין שלהם וליכולותיהם. דבר זה יוביל ליותר חדשנות ולהשתתפות גבוהה יותר בשוק העבודה.

רובוטים לעולם לא יוכלו להחליף בני אדם במשרות שדורשות יצירתיות או פיתוח של כישורים בינאישיים, ולכן עתידו של שוק העבודה הוא במשרות שהופכות פוטנציאל אנושי למשאב מניב.

השימוש ברובוטים לביצוע מטלות שגרתיות ומשמימות ישחרר רבים לעבור למשרות שיאפשרו להם לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם.