קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

Uber נגד פיקטי

פורסם ב- CafeHayek ב-01.08.2015

תומא פיקטי טען בספרו "קפיטל במאה ה-20" שבעלי הון גורפים חלק הולך וגדל מהשפע ושהפתרון הטוב ביותר לבעיה הוא מס גלובלי על הון ושיעורי מס הכנסה גבוהים. ספרו של פיקטי מלא בטיעונים שגויים, בין השאר כשלונו להבין שחדשנות ותחרות יוצרות הון חדש ללא הרף, ומצמצמות את ערכו של "הון ישן".

לאחרונה אנו עדים לעלייתה של "כלכלת השיתוף" עם חברות כמוUber ו- Airbnb, חברות אשר מאפשרות לאזרחים מהשורה להפוך את מוצרי הצריכה שלהם למוצרי הון.

אובר מאפשרת לאדם, שבד"כ משתמש במכונית שלו לצרכים אישיים, להסיע נוסעים ובכך להפוך אותה למקור הכנסה (וליצירת הון). אפילו אם הוא משתמש במכונית לצורך זה במשך כמה שעות בשבוע, במהלך אותן שעות המכונית הופכת לחלק ממאגר ההון של המשק.

אובר, ושאר המצאות של כלכלת השיתוף, יוצרות עוד הון יצרני – ועוד בעלי הון!

לכן, התנגדות ממשלתית לאובר ולשאר חברות דומות היא לא רק התערבות כדי להגן על ערכו של הון קיים (ובעלי הון קיימים) מכוחותיו של "ההרס היצירתי", אלא גם מתקפה נגד יכולתם של אנשים רגילים להיות בעלי הון ולהרוויח ממנו.