קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

כלכלנים בעד רומני

מיט רומני

יותר מ-400 כלכלנים חתמו על עצומה התומכת ב"תוכניתו הכלכלית האמיצה" של המועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני. חמישה חתני פרס נובל (גרי בקר, רוברט לוקאס, רוברט מאנדל, אדוורד פרסקוט ומיירון סקולס) הם בין החותמים על העצומה, שבה נכתב בין היתר כי "התוכנית הכלכלית של רומני תייצר מקומות עבודה ותחזיר את אמריקה לצמיחה כלכלית תוך שמירה על מסורת החירות הכלכלית". הכלכלנים גם דחו את רעיונותיו הכלכליים של אובמה, וטענו כי אלה הובילו ל"התאוששות כלכלית דלה ביותר ואבטלה גבוהה". כמו כן, ציינו הכלכלנים כי "תוכניותיו לעתיד של הנשיא הן להמשיך באותן תוכניות כושלות, שרק ינציחו את הצמיחה הנמוכה ואת האבטלה הגבוהה".

לדברי הכלכלנים, תוכניתו של רומני מבוססת על יסודות מוצקים: "ממשלה קטנה יותר ומתערבת פחות, הסתמכות רבה יותר על המגזר הפרטי, הגדלת האפשרויות מבלי לתת עדיפות ממשלתית למגזר זה או אחר, כיבוד העיקרון של שלטון החוק וריבונותן של המדינות השונות".

לדברי הכלכלנים, תוכניתו של רומני כוללת הפחתה של שיעורי המס, הקטנת החוב הממשלתי, הקלה על זרימת האשראי לעסקים קטנים וליזמים, שיפור בביטוח הלאומי ובביטוח הבריאות, וחיזוק כוחות השוק בשירותי הבריאות כדי להפחית עלויות ולשפר את השירות.

לדברי הכלכלנים, כישלונו של אובמה נובע מהסתמכות יתר על הזרמת כסף לשוק מבלי להבטיח צמיחה אמיתית, מהתעלמות מתפיחת ההוצאה הפדרלית, מחיזוק הביורוקרטיה הממשלתית ברפורמת הבריאות שלו ומהחלשת היכולת של המדינות השונות להתאים את המדיניות הכלכלית למציאות הקיימת בהן.

לקריאת העצומה – לחצו כאן.