קצר ולעניין

מתוך ספרו של מייקל הומר, "הבעיה בסמכות פוליטית":

"אין ספק שהמערכת האידיאלית היא המערכת שבה אנשים עושים צדק מהסיבות הנכונות.  אבל… לא סביר להניח שממשלה תהיה מערכת כזו.  אם אנו חייבים לבחור בין מערכת שבה אנשים משרתים את האינטרס האישי שלהם בשם הצדק…

למאמר המלא

פסח פוסט: מהו המוצר המאוסדר ביותר בעולם?

בטח ניחשתם מהכותרת – המוצר עליו יש הכי הרבה רגולציות הוא מצות.  אולם, רוב הרגולציה על יצור מצות איננה ממשלתית, אלא וולונטרית.

החברה הגדולה ביותר בעולם ליצור מצות היא "מנישביץ" האמריקאית.  כמובן שהיא כפופה לרגולציות ממשלתיות בתברואה, תעסוקה, מסחר, …

למאמר המלא

משטרת האוכל לא יכולה להשתיק את האמת

פורסם ב-FEE.org ע"י פרנק גאריסון, 23.03.2017

זוכרים את פרשת "מתבל העגבניות", שבו אוסם שיכנעה את המדינה להכריח את היינץ, החברה האמריקאית שהמציאה את הקטשופ לפני יותר ממאה שנה, להפסיק לקרוא לקטשופ שלה "קטשופ", כי בישראל יש תקן שונה?  אז מסתבר שאנחנו …

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו של דן גריזוולד "Mad About Trade":

"הצלחה בשוק הגלובלי דורשת לזכות באמונם של אנשים זרים, להיות אמינים, ולשתף פעולה עם אנשים מתרבויות שונות, ומקבוצות אתניות שונות.  האפיפיור ג'ון פול השני כתב ה-1991 על הכלכלה הגלובלית שהיא תחום של פעילות ב…

למאמר המלא

האם שכר המינימום הוגן?

העלאת שכר המינימום עשויה להחריף את העוני

ראש עיריית סקרנטון שבפנסילבניה הוריד את שכרם של כ-400 עובדי עירייה לשכר המינימום הפדרלי הנהוג בארצות הברית, והבטיח להעלות אותו מחדש כאשר המצב הכספי של העירייה יתייצב. איגודי עובדים המייצגים שוטרים, כבאים ופועלי אשפה הגישו תביעה נגד הפחתת השכר. פרשה זו העלתה מחדש את הדיון על השלכותיו של שכר המינימום, ואת השאלה אם מדובר בשכר הוגן.

בראשית המאה העשרים היו תנאי העבודה של הפועלים בארצות הברית עגומים. שעות עבודה ארוכות והעסקת קטינים היו עניין שבשגרה, וכך היו גם תאונות במפעלי תעשייה אשר זרעו הרס בחיי הפועלים ובקהילותיהם. נשים סבלו במיוחד, שכן הן הרוויחו לעתים קרובות שכר רעב. ומה שגרוע יותר, השכר שלהן היה במגמת ירידה: נשים רבות הרוויחו יותר בעשור הראשון של המאה משהרוויחו בשנות ה-30, כשחלקן עובדות במשרה מלאה תמורת לא יותר משלושה דולרים לשבוע. ולא רק נשים. השכר השבועי הממוצע בענפי הייצור ירד בשיעור של יותר משליש בין השנים 1929 ל-1933, והשכר בחקלאות פחת במהלך ארבע השנים האלה ביותר משישים אחוז.

לנוכח שוק העבודה הקשוח, אשר לדעת רבים ניצל את העובדים, החלו מדינות ארצות הברית, ובראשון מסצ'וסטס ב-1912, לאמץ חוקי שכר מינימום לנשים. שכר המינימום הפדרלי הראשון אומץ בארה"ב ב-1938, וכיסה גברים ונשים כאחד. שכר המינימום נקבע בגובה של ארבעים אחוז מהשכר הממוצע לשעה של עובדי ייצור בתעשייה, דהיינו 25 סנט לשעה.

מאז הועלה שכר המינימום יותר מעשרים פעם. במשך הזמן חלה דרישת שכר המינימום על עובדים רבים יותר במגזרים רבים יותר. שכר המינימום הנוכחי, העומד על 7.25 דולרים לשעה, גבוה פי 1.8 משכר המינימום ב-1938 לאחר שקלול האינפלציה.

מאז שנות ה-90 התפרסמו עשרות רבות של מחקרים בנושא הקשר בין שכר המינימום לתעסוקה. מחקרים שונים מגיעים למסקנות שונות; ממחקרים אחדים עולה שהעלאת שכר המינימום מעלה את שיעור התעסוקה, בעוד שרבים מסיקים את המסקנה ההפוכה. עם זאת, העדויות בנוגע להשפעה של שכר המינימום על עובדים לא מיומנים רבות וחד-משמעיות: העלאת שכר המינימום מפחיתה את מספר העובדים הלא-מיומנים המחזיקים במשרה. על פי הנתונים האקונומטריים נראה כי העלאה של עשרה אחוזים בשכר המינימום מביאה לצמצום בתעסוקה של עובדים לא מיומנים בשיעור של בין אחוז לשלושה אחוזים.

האם שכר המינימום הוגן? מצד אחד, עובדה היא שהעלאת שכר המינימום תעלה את הכנסתם של עובדים המשתכרים אותו. הדבר יוביל לצמצום הפער בין העשירים לעניים – תוצאה שרבים יתארו כתוצאה הוגנת.

אך זהו בערך הטיעון היחיד בעד הוגנותו של שכר המינימום. כמה עובדים ממוזלים ירוויחו יותר אחרי העלאה של שכר המינימום. אך מכיוון שיהיה יקר יותר להעסיק עובדים לא מיומנים, ההעלאה תביא לצמצום השעות של עובדים רבים ולאובדן מקומות העבודה של אחרים. בחישוב מצטבר, העלאת שכר המינימום עלולה להפחית את הכנסתם של עובדים לא מיומנים. יתר על כן, העלאת שכר המינימום עלולה אף להחריף את העוני. אם במאזן הכללי, העלאת שכר המינימום מביאה להגברת האבטלה והעוני, קשה לטעון שזוהי פעולה הוגנת.

בנוסף, עיקר ההשפעה של שכר המינימום איננה על העניים. אמריקאים עניים רבים מובטלים, ומן הסתם לא ירוויחו מהעלאת שכר המינימום. מתוך אוכלוסיית העובדים, רק שיעור זעיר מועסקים בעבודות המשלמות שכר מינימום, ומתוכם רבים הם בני נוער ממשפחות במעמד הבינוני. מתוך כל העובדים שייהנו מהעלאת שכר המינימום, רק אחד מתוך עשרה התגוררו במשקי בית עניים ב-2007. כשני שלישים מרוויחים את המשכורת השנייה או השלישית במשק הבית, ורבים הם בני נוער שמשפחותיהם מרוויחות הרבה יותר מן ההכנסה החציונית של משקי הבית בארצות הברית. אם המטרה של העלאת שכר המינימום היא להביא לכך ששוק העבודה יהיה הוגן יותר, אזי העלאת השכר של בני נוער ממעמד הביניים לא נראית כדרך הטובה ביותר להשיג זאת.

חוקי שכר המינימום חוקקו בתקופה איומה, כאשר עובדים רבים, ובייחוד נשים, סבלו מתנאי עבודה מחפירים תמורת שכר נמוך ביותר. כמו אלו שקידמו את חוקי שכר המינימום בעשורים הראשונים של המאה העשרים, גם כיום, אלה המקדמים את העלאת שכר המינימום הם בעלי כוונות טובות ביותר. אבל כוונות טובות אינן מביאות בהכרח למדיניות טובה. עובדה היא כי העלאת שכר המינימום תביא יותר נזק מתועלת דווקא לקבוצת העובדים הזקוקה ביותר לעזרה. צמצום מספר המשרות של עובדים לא מיומנים, הפחתת הכנסותיהם והחרפת עוניים, תוך מתן תוספת הכנסה למשקי בית שהכנסתם ממילא גבוהה יותר, איננה רק מדיניות גרועה. זה גם לא הוגן.

2 Comments

  1. דרור

    שכר המינימום רק שוחק ודוחק את כול המגזרים מטה ודורך על מעמד הבייניים

  2. מוריס

    הכתבה מאכזבת. במקום להביא עובדות, סטטיסטיקות ותוצאות מחקרים, אנו קוראים את הערכתם של המחברים ומסקנותיהם הסובייקטיביות.
    זה לא סוג המאמרים המכבדים את האתר.

Comments are closed.