קצר ולעניין

מתוך ספרו של ההיסטוריון הכלכלי סטנלי לברגוט "האמריקאים: תיעוד הסטורי":

"כבר ב-1864 (ז"א עוד לפני שהסתיימה מלחמת האזרחים – ע.ג), בעלי מטעים ממדינות אחרות חיפשו עובדים בג'ורג'יה.  גנרל דייויס טילסון (ראש אגף העבדים המשוחררים בג'ורג'יה) הבחין שבעלי מ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של דווייט ליי, "עוני, פוליטיקה, ואחריות אישית":

"חמלה שמיושמת דרך התהליך הפוליטי היא חיקוי זול לדבר האמיתי, ובסוף היא תמיד מוטה על ידי קבוצות אינטרס חזקות"

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של חואן ראמון ראלו "איפה העשירים של 1987?":
"בניגוד למה שאנשים רבים חושבים, ושתומא פיקטי טוען, זה ממש לא קל לשמר נכסים בכלכלת שוק. נכסים תלויים בחסדיהן של העדפות צרכניות משתנות, הופעתם של מתחרים חדשים, והאפשרות להערכת יתר (דבר שגורם בסופו…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו של וילפרד בקמן, "Two Cheers for the Affluent Society":

"בלתי אפשרי ליצור הבחנה חדה בין הצרכים שלנו שהם מולדים וטבעיים, ואלה שנוצרו באופן מלאכותי כתוצאה משלל גורמים, כולל הסביבה החברתית.  יתר על כן, גם אם היה אפשר להבחין בין צרכים טבעיים …

למאמר המלא

האם שכר המינימום הוגן?

העלאת שכר המינימום עשויה להחריף את העוני

ראש עיריית סקרנטון שבפנסילבניה הוריד את שכרם של כ-400 עובדי עירייה לשכר המינימום הפדרלי הנהוג בארצות הברית, והבטיח להעלות אותו מחדש כאשר המצב הכספי של העירייה יתייצב. איגודי עובדים המייצגים שוטרים, כבאים ופועלי אשפה הגישו תביעה נגד הפחתת השכר. פרשה זו העלתה מחדש את הדיון על השלכותיו של שכר המינימום, ואת השאלה אם מדובר בשכר הוגן.

בראשית המאה העשרים היו תנאי העבודה של הפועלים בארצות הברית עגומים. שעות עבודה ארוכות והעסקת קטינים היו עניין שבשגרה, וכך היו גם תאונות במפעלי תעשייה אשר זרעו הרס בחיי הפועלים ובקהילותיהם. נשים סבלו במיוחד, שכן הן הרוויחו לעתים קרובות שכר רעב. ומה שגרוע יותר, השכר שלהן היה במגמת ירידה: נשים רבות הרוויחו יותר בעשור הראשון של המאה משהרוויחו בשנות ה-30, כשחלקן עובדות במשרה מלאה תמורת לא יותר משלושה דולרים לשבוע. ולא רק נשים. השכר השבועי הממוצע בענפי הייצור ירד בשיעור של יותר משליש בין השנים 1929 ל-1933, והשכר בחקלאות פחת במהלך ארבע השנים האלה ביותר משישים אחוז.

לנוכח שוק העבודה הקשוח, אשר לדעת רבים ניצל את העובדים, החלו מדינות ארצות הברית, ובראשון מסצ'וסטס ב-1912, לאמץ חוקי שכר מינימום לנשים. שכר המינימום הפדרלי הראשון אומץ בארה"ב ב-1938, וכיסה גברים ונשים כאחד. שכר המינימום נקבע בגובה של ארבעים אחוז מהשכר הממוצע לשעה של עובדי ייצור בתעשייה, דהיינו 25 סנט לשעה.

מאז הועלה שכר המינימום יותר מעשרים פעם. במשך הזמן חלה דרישת שכר המינימום על עובדים רבים יותר במגזרים רבים יותר. שכר המינימום הנוכחי, העומד על 7.25 דולרים לשעה, גבוה פי 1.8 משכר המינימום ב-1938 לאחר שקלול האינפלציה.

מאז שנות ה-90 התפרסמו עשרות רבות של מחקרים בנושא הקשר בין שכר המינימום לתעסוקה. מחקרים שונים מגיעים למסקנות שונות; ממחקרים אחדים עולה שהעלאת שכר המינימום מעלה את שיעור התעסוקה, בעוד שרבים מסיקים את המסקנה ההפוכה. עם זאת, העדויות בנוגע להשפעה של שכר המינימום על עובדים לא מיומנים רבות וחד-משמעיות: העלאת שכר המינימום מפחיתה את מספר העובדים הלא-מיומנים המחזיקים במשרה. על פי הנתונים האקונומטריים נראה כי העלאה של עשרה אחוזים בשכר המינימום מביאה לצמצום בתעסוקה של עובדים לא מיומנים בשיעור של בין אחוז לשלושה אחוזים.

האם שכר המינימום הוגן? מצד אחד, עובדה היא שהעלאת שכר המינימום תעלה את הכנסתם של עובדים המשתכרים אותו. הדבר יוביל לצמצום הפער בין העשירים לעניים – תוצאה שרבים יתארו כתוצאה הוגנת.

אך זהו בערך הטיעון היחיד בעד הוגנותו של שכר המינימום. כמה עובדים ממוזלים ירוויחו יותר אחרי העלאה של שכר המינימום. אך מכיוון שיהיה יקר יותר להעסיק עובדים לא מיומנים, ההעלאה תביא לצמצום השעות של עובדים רבים ולאובדן מקומות העבודה של אחרים. בחישוב מצטבר, העלאת שכר המינימום עלולה להפחית את הכנסתם של עובדים לא מיומנים. יתר על כן, העלאת שכר המינימום עלולה אף להחריף את העוני. אם במאזן הכללי, העלאת שכר המינימום מביאה להגברת האבטלה והעוני, קשה לטעון שזוהי פעולה הוגנת.

בנוסף, עיקר ההשפעה של שכר המינימום איננה על העניים. אמריקאים עניים רבים מובטלים, ומן הסתם לא ירוויחו מהעלאת שכר המינימום. מתוך אוכלוסיית העובדים, רק שיעור זעיר מועסקים בעבודות המשלמות שכר מינימום, ומתוכם רבים הם בני נוער ממשפחות במעמד הבינוני. מתוך כל העובדים שייהנו מהעלאת שכר המינימום, רק אחד מתוך עשרה התגוררו במשקי בית עניים ב-2007. כשני שלישים מרוויחים את המשכורת השנייה או השלישית במשק הבית, ורבים הם בני נוער שמשפחותיהם מרוויחות הרבה יותר מן ההכנסה החציונית של משקי הבית בארצות הברית. אם המטרה של העלאת שכר המינימום היא להביא לכך ששוק העבודה יהיה הוגן יותר, אזי העלאת השכר של בני נוער ממעמד הביניים לא נראית כדרך הטובה ביותר להשיג זאת.

חוקי שכר המינימום חוקקו בתקופה איומה, כאשר עובדים רבים, ובייחוד נשים, סבלו מתנאי עבודה מחפירים תמורת שכר נמוך ביותר. כמו אלו שקידמו את חוקי שכר המינימום בעשורים הראשונים של המאה העשרים, גם כיום, אלה המקדמים את העלאת שכר המינימום הם בעלי כוונות טובות ביותר. אבל כוונות טובות אינן מביאות בהכרח למדיניות טובה. עובדה היא כי העלאת שכר המינימום תביא יותר נזק מתועלת דווקא לקבוצת העובדים הזקוקה ביותר לעזרה. צמצום מספר המשרות של עובדים לא מיומנים, הפחתת הכנסותיהם והחרפת עוניים, תוך מתן תוספת הכנסה למשקי בית שהכנסתם ממילא גבוהה יותר, איננה רק מדיניות גרועה. זה גם לא הוגן.

2 Comments

  1. דרור

    שכר המינימום רק שוחק ודוחק את כול המגזרים מטה ודורך על מעמד הבייניים

  2. מוריס

    הכתבה מאכזבת. במקום להביא עובדות, סטטיסטיקות ותוצאות מחקרים, אנו קוראים את הערכתם של המחברים ומסקנותיהם הסובייקטיביות.
    זה לא סוג המאמרים המכבדים את האתר.

Comments are closed.