קצר ולעניין

מתוך הרצאתו מ-1968 של פרידריך האייק "תחרות כתהליך של גילוי":

התיאוריה הכלכלית יכולה לפעמים להפריע להבנה אמיתית של אופיו של תהליך התחרות, מכיוון שהיא מתחילה מהנחת יסוד של כמות נתונה של סחורות במחסור.  אבל השאלות – איזה סחורות נמצאות במחסור, או איזה…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של צ'רלס סטיל, "הניסוי הסובייטי: לקחים לפיתוח כלכלי":
ברית המועצות הייתה אחד הניסויים הגדולים ביותר בפיתוח כלכלי – ניסוי ענק, טרגי, וכושל.  אפשר לייחס ישירות את הביצועים הירודים של השיטה הזו לחוסר היכולת של המתכננים המרכזיים להקצות משאבים…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך מאמרו של פול היינה, "מדידות של עושר והשערות של צדק":
נניח ששודד חמוש מעמיד בפניכם ברירה – "הכסף או החיים".  כולנו נסכים שאתם לא לוקחים חלק בחליפין מרצון כשאתם נותנים לו את הכסף מהארנק שלכם.  אנחנו קוראים לזה כפיה מכיוון שהשודד משכנע אתכם לעשות כרצונו בכך שהוא מאיים לצמצם לכם את האופציות.
השווו מקרה זה למקרה בו נהג מונית לא רוצה להסיע אתכם אלא אם כן תשלמו לו.  אם במקרה זה תתנו לו כסף מהארנק שלכם, כולנו נבין שאתם לוקחים חלק בעסקת חליפין מרצון.  ההבדל בין שני המקרים הוא שנהג המונית משכנע אתכ…

למאמר המלא

קצר ולעניין

מתוך ספרו העומד לצאת לאור של תומס סואל, "אפליה ופערים":

"להרוג את האווזה שמטילה את ביצי הזהב זו אסטרטגיה פוליטית הגיונית, בתנאי שהאווזה לא תמות לפני הבחירות הבאות"

למאמר המלא

אובמה נגד היוזמה האישית

אובמה. פרץ של להט אידיאולוגי

הבחירות לנשיאות ארצות הברית עוד רחוקות, אבל המשפט של השנה עד כה הוא זה שברק אובמה אמר במהלך עצרת בחירות: "אתה לא בנית את זה" (You didn't build that). נדיר לשמוע פוליטיקאי חושף את אמונת היסוד שלו באופן כה בהיר.

בהופעה בווירג'יניה, אובמה נשא עוד שיר מזמור ליתרונות בהעלאת מסים על מי שלדעתו ראויים לשלם עוד יותר לממשלה. "יש הרבה אמריקאים עשירים ומצליחים", הוא ציין, ורבים מהם מייחסים את עושרם והצלחתם לתבונתם-הם ולעבודתם הקשה. אך האדם שהצליח בכוחות עצמו הוא אשליה: "ישנם הרבה אנשים חכמים", הוא הסביר. "תשמעו לי – יש הרבה מאוד אנשים שעובדים קשה. אם אתה הצלחת, מישהו לאורך הדרך עזר לך באופן כלשהו", הוא המשיך. "היה מורה דגול אי שם בחייך. מישהו עזר ליצור את השיטה האמריקאית המדהימה הזאת שיש לנו, שאיפשרה לך לשגשג. מישהו השקיע בכבישים ובגשרים. אם יש לך עסק – אתה לא בנית את זה. מישהו אחר איפשר לזה לקרות".

הפרץ הזה של כנות אידיאולוגית כבר מכה הדים, כפי שלא קרה עם אף נאום של אובמה זה שנים. האינטרנט מוצף בדימויים של הנשיא מסביר לאחים רייט, לתומס אדיסון, להנרי פורד, לסטיב ג'ובס ולממציאים ומחדשים אחרים ש"הם לא בנו את זה".

מאחורי הסאטירה עומדת טענה רצינית, והיא שה"דרשה" של אובמה היא הלב של המסר שלו במסע הבחירות הנוכחי. ייתכן שהנשיא שאומר שהוא רוצה לחולל שינוי יסודי, מצליח במשימתו – ובכך מכפיף לשלטון המרכזי את היוזמה הפרטית ואת נטילת הסיכונים שמאפשרים את השגשוג האנושי. השאלה היא אם זו אותה אמריקה שמרבית האמריקאים מבקשים לבנות.